www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa > Przyroda > Świat zwierzęcy

Świat zwierzęcy

Zróżnicowanie fauny Warszawy w poszczególnych rejonach miasta przedstawia się różnie i zależy od struktury bazy roślinnej w danej okolicy. Jest szczególnie bogata tam gdzie udział powierzchniowy zieleni jest duży (parki, ogrody działkowe, lasy, nabrzeża Wisły, itp.). Na zwierzyniec Warszawy składają się zwierzęta żyjące na wolności i te, które hodujemy w domach i w ich otoczeniu. Niektóre ze zwierząt domowych pojawiają się na ulicach lub zieleńcach, gdyż wyprowadzane są na spacery, głównie psy choć czasem również koty, króliki, świnki morskie, chomiki, a nawet żółwie lądowe. Do świata zwierząt Warszawy należą stworzenia duże i małe, żyjące na wolności i w naszych hodowlach domowych lub przydomowych.

Mimo trudnych niekiedy warunków do egzystencji dla dzikich zwierząt w warunkach wielkomiejskich nadal żyjemy wśród nich. Obecności większości z nich nawet nie podejrzewamy. Liczebność i zróżnicowanie warszawskiego zwierzyńca zależy od bogactwa zieleni. W gęstej zabudowie miejskiej najczęściej spotkamy gołębie, wróble i inne wróblowate, kawki, gawrony i wrony. W dzielnicach bogatych w zieleń spotkamy też sroki, szpaki i kosy oraz wiele innych pożytecznych ptaków. Tu spotkamy też, żaby, jeże, kuny i ich krewniaków, a na obrzeżach miasta również jaszczurki, zaskrońce, rudziki, słowiki, dzięcioły, króliki, zające i lisy.

Im bliżej obszarów bogatych w zróżnicowaną zieleń tym więcej przejawów „dzikiego” życia. Mimo to wokół Pałacu Kultury i Nauki gniazdują pustułki i licznie latają jaskółki oraz jeżyki.

Bogactwo dziko żyjących bezkręgowców zależy od pory roku, warunków atmosferycznych i rejonu Warszawy mniej lub bardziej ubogiego w zieleń. Wiele z nich żyje też w naszych piwnicach. Żyjemy też wśród świata przeróżnych pająków i pajęczaków oraz roztoczy. Każde nawet najdrobniejsze stworzenie jest pożyteczne i niezbędne środowisku (udział w rozkładzie materii i jej przemianie w energię oraz materiał budulcowy dla nowych pokoleń roślin i zwierząt oraz ludzi). Dlatego też warto jest szanować żyjące wokół nas istoty, których nie powinno się zabijać bez konieczności.

Bardzo bogate w zwierzęta są duże parki, lasy i nieuregulowane nabrzeża Wisły obrośnięte gęstwiną drzew i krzewów. To prawdziwe „wyspy” zwierząt. Wybierając się tam na spacery zachowajmy spokój i ciszę, a z pewnością napotkamy wiele niecodziennych zwierząt.

Zdarzają się też przypadkowi goście w Warszawie. Zimą trafiają niekiedy sowy w poszukiwaniu pokarmu. Czasami z niewiadomych powodów penetrują obrzeża Stolicy pojedyncze łosie.

Szczepan Kawski
Świat zwierzęcy Warszawy
 
Wersja do druku | Wyślij znajomym | Dodaj do ulubionych | Skocz na górę
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting