www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa > Przyroda > Ogródki działkowe

Ogródki działkowe

Obejmują 2,9 % powierzchni Warszawy co stanowi aż 1454,03 ha. Obszary te stanowią ogromną bazę rekreacyjno-zaopatrzeniową (warzywa, owoce, kwiaty, drób, króliki) dla wielu mieszkańców Stolicy. Dla znacznego odsetka z nich tworzą też bazę letniego pobytu, a niekiedy całorocznego zamieszkania.

Działkowicze hodują również na działkach gołębie (hobby). Często towarzyszą im psy. Na działkach żyją też koty wolno żyjące, które znajdują tu opiekę i dostatek pożywienia. Koty są drobnymi drapieżnikami regulującymi populację gryzoni, ptaków i innych drobnych zwierząt. Ogrody działkowe stanowią enklawę zieleni i bogatego świata zwierzęcego. By ten stan trwał, propaguje się ekologiczne zasady uprawy i zapobiegania niszczącym je szkodnikom. Działkowicze unikają pestycydów, które niszczą zarówno zwierzęta niepożądane jak i pożyteczne i mają dzięki temu zdrowszą i smaczniejszą żywność. Bogactwo szaty roślinnej ogrodów działkowych sprzyja bogactwu świata zwierząt. Tu znajdziecie ogrom różnych motyli, ptaków, w tym śpiewających i drobnych ssaków oraz płazów i gadów. Wystarczy tylko zachować ciszę, spokój i rozejrzeć się wokół.

Ten niezwykły świat natury staje się jeszcze wspanialszy gdyż na wielu działkach pozostawia się strefy „zaniedbane”, w których Przyroda sama „myśli” o siebie. Miejsca takie są obsadzone krzewami kolczastymi co chroni przed drapieżnikami gniazdujące w nich ptaki i inne zwierzęta. Często kilku sąsiadów organizuje wspólnie takie „dzikie” miejsca w jednym, uzgodnionym narożniku. Dzięki temu łączna powierzchnia „naturalnych” wysepek dzikiej zieleni (popularnych chwastów bez których nie będzie życia na Ziemi, i które dzięki swym głębokim systemom korzeniowym „wyciągają” składniki odżywcze z głębi gleby, a które to substancje są zwykle niedostępne dla roślin uprawnych) staje się znacznie większa, a tym samym bardziej sprzyjająca życiu drobnych zwierząt, które potem umilają odpoczynek właścicielom działek. Ta troska o zachowanie „dzikości” fragmentów ogrodów nie jest całkiem bezinteresowna gdyż zwierzęta ulokowane w tych enklawach są niezwykle potrzebne środowisku i uprawom ogrodowym. Są to bowiem głównie zwierzęta owadożerne eliminujące szkodniki ogrodowe. Istnienie „nielubianych” chwastów i istnienie gęstych, niedostępnych zarośli, stanowiących ostoję różnej drobnej zwierzyny doceniają ci, którzy zdecydowali się na taki zabieg.

Obecnie ogrody działkowe zmieniają powoli swój pierwotny charakter z funkcji produkcyjnej przede wszystkim na rekreacyjną. Wynika to ze zmiany stylu życia ich użytkowników. Mają mniej czasu i chęci, by ciężko fizycznie pracować. Wolą przyjemnie odpoczywać wśród zieleni. Dlatego jest coraz mniej tradycyjnych upraw ogrodowych, a następuje wzrost powierzchni trawiastej i ukwieconej. Nadal jest dużo krzewów i drzew dających owoce choć zwiększa się udział roślin ozdobnych.

Szczepan Kawski
Ogrody działkowe
 
Wersja do druku | Wyślij znajomym | Dodaj do ulubionych | Skocz na górę
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting