www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa > Problemy > Wodociągi i kanalizacja

Wodociągi i kanalizacja

22 stycznia 1951 roku decyzją Rady Narodowej m.st. Warszawy Wodociągi i Kanalizacja przekształcone zostały w przedsiębiorstwo państwowe z obowiązującą do dziś nazwą Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie.

Lata pięćdziesiąte przyniosły nowe wyzwania. Odbudowa przedwojennych, budowa nowych osiedli, powiększenie w 1951 roku terytorium Warszawy o 456 km2 wymagało nowych inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych.

W roku 1955 średnia dobowa produkcja wody w porównaniu z rokiem 1939 wzrosła o 125 tys. m3/d, długość sieci wodociągowej o 157 km, a kanalizacyjnej o 144 km.

W przewidywaniu dalszego wzrostu potrzeb Warszawy, oprócz stałego wydłużania sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, budowano nowe obiekty na Stacji Pomp Rzecznych i Stacji Filtrów oraz pompownie kanalizacyjne.

ra>W 1964 roku uruchomiony został Wodociąg Praski. Ujęcie zasadnicze tego wodociągu, z powodu jego kształtu warszawiacy natychmiast nazwali "Grubą Kaśką" w nawiązaniu do "starszej siostry" tego samego imienia, zabytkowej studni "na Tłomackiem".

Nowe ujęcie wody powstało w zgodnie z koncepcję inż. Włodzimierza Skoraszewskiego, która zakładała wykorzystanie wody rzecznej infiltrującej przez pokłady piasków zalegających pod dnem Wisły nad warstwą nieprzepuszczalnych iłów trzeciorzędowych. Woda odbierana jest przez ułożone promieniście dreny. Ujęcie zasadnicze połączone jest z urządzeniami uzdatniającymi i tłoczącymi wodę do sieci tunelem pod dnem Wisły i Wałem Miedzeszyńskim. W latach 1969 i 1970 oddane zostały do eksploatacji 2 ujęcia uzupełniające, działające na tej samej zasadzie co "Gruba Kaśka".

W 1971 roku ilość wody dostarczanej Warszawie w ciągu doby przekroczyła 500 tys. m3. W uzdatnianiu wody swój udział miał już oficjalnie oddany do eksploatacji w 1972 roku na terenie Stacji Filtrów 2-gi ciąg technologiczny, zbudowany na licencji francuskiej firmy H. Degremont, wykorzystujący do uzdatniania proces koagulacji.

Długość sieci wodociągowej przekroczyła w 1975 roku 1500 km, kanalizacyjnej 1000 km.

W 1986 roku – 100 lat od momentu, w którym Warszawa otrzymała pierwszą wodę z lindleyowskiego wodociągu – uruchomiony został Wodociąg Północny usytuowany w Wieliszewie nad Zalewem Zegrzyńskim, z którego czerpie wodę do uzdatniania.

Zdolności produkcyjne trzech warszawskich wodociągów zabezpieczają Warszawie dostatek wody na najbliższe dziesięciolecia.

-
Wielka Księga Warszawy
 
Wersja do druku | Wyślij znajomym | Dodaj do ulubionych | Skocz na górę
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting