www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-01-24, 09:00
AGATY BOGACKIEJ "Najkrótsza droga do domu"
Bogacka- Piec (Internet + własne zaangażowanie)
Bogacka- Piec
Internet + własne zaangażowanie
Świetlica Sztuki RASTER zaprasza na wystawę najnowszych prac
AGATY BOGACKIEJ "Najkrótsza droga do domu"
Otwarcie już w sobotę, 24 stycznia, o godzinie 18.00!
Wystawa czynna do 21 lutego

"Najkrótsza droga do domu" to wystawa najnowszych obrazów Agaty Bogackiej. Nie układają się one w zwartą serię. Każdy jest zaskakująco odmienny i o każdym można ułożyć osobną opowieść. Co ciekawe, zmianie ulega też sam sposób malowania. W najnowszych pracach znika charakterystyczny kontur - dotychczas jeden ze znaków rozpoznawczych obrazów i rysunków Agaty. Obraz świata i kształt rzeczy stają się bardziej płynne. Na jednym z obrazów mleko rozpryskuje się w wiele drobnych białych plam, na innym, postać leżącej dziewczyny rozlewa się przybierając na poły abstrakcyjny, secesyjny kształt. Julia siedząc w kucki skupia się na gestach własnych dłoni, a dwójka dzieci, zaskoczonych spojrzeniem widza dziwnie - niczym w śniegu - grzęźnie w szarym tle obrazu.
Malarstwo Bogackiej staje się coraz mniej oczywiste i coraz bardziej wciągające. Oglądamy sceny, które dzieją się na pograniczu rzeczywistości i wyobraźni, a ich logika ustępuje częściej miejsca psychodelii, lękom, obsesjom lub "niewinnym" złudzeniom: plamki rozlanego mleka mnożą się tworząc gwiezdny kalejdoskop, Julia pochyla się, zakrywa twarz włosami i zastyga w medytacji, choć być może ta obsesyjna poza to tylko element choreografii, albo ćwiczeń jogi.
Ta swoista psychodelia i to coraz bardziej wyrafinowane malarstwo nieustająco podszyte są erotyzmem, zarazem tematem prac Bogackiej pozostaje poczucie braku. I tylko w jednym wypadku brak - ubrania - da się wytłumaczyć prozaicznie: obraz namalowany został na nagrzewającej się do gorąca, blaszanej obudowie pieca. Ta właśnie praca o szczególnych właściwościach termicznych, powstała specjalnie na wystawę w Rastrze, będzie się zmagać się z wszechobecnym, przenikliwym chłodem zimy. Aczkolwiek w przypadku malarstwa Agaty zimno nie jest tylko stanem fizycznym.
źródło: Internet + własne zaangażowanie
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting