| 2004-01-22, 09:00 WIECZÓR INDONEZYJSKI |
|
Z cyklu „Taniec i Muzyka Świata” zapraszamy 23 stycznia na Wieczór Indonezyjski .
Indonezja jako państwo posiada bardzo krótką, niespełna sześćdziesięcioletnią historię, jednak archipelag ten może szczycić się niebywałym bogactwem kultury. Kilka tysięcy wysp, zamieszkałych przez wiele różnych grup etnicznych, religijnych i językowych tworzy niezwykle barwny koloryt.
W programie: * dworska muzyka i tańce z Jawy środkowej – Renata Lesner * prelekcja na temat muzyki i tańców indonezyjskich * pokaz gry na gamelanie * pokaz zdjęć z Indonezji
Polski Zespół Gamelanowy – zespół, złożony ze studentów muzykologii UW. Zespół gra na gamelanie, pochodzącym z Centralnej Jawy. Podczas Wieczoru Indonezyjskiego wykona utwory z tego regionu, m.in. Lancarany - Reno-Reno, Kebogiro, Manyar-Sewu, Bendrong, Ladrangi – Wilujang oraz Eling-eling. Utwory te reprezentują dworską kulturę dworską Indonezji. Swoistą ciekawostką będzie możliwość wysłuchania granej na gamelanie znanej polskiej kolędy.
Renata Lesner – tancerka tańca jawajskiego, pochodzi z Pucka, obecnie działa w Toruniu. Wraz z Zespołem Gamelanowym zaprezentuje dworskie tańce z Jawy Centralnej: Golek-manis i Ratna Pamudya.
Po wysłuchaniu muzyki i obejrzeniu pokazu tańca indonezyjskiego zainteresowani będą mogli poznać w praktyce (również dzięki krótkim prelekcjom) tajniki gry na gamelanie oraz prezentowanego tańca. Dodatkowo przewidywany jest również pokaz zdjęć z Indonezji a jeśli dopisze nam szczęście, również tradycyjnych lalek i postaci z tradycyjnego teatru cieni.
Gamelan w Polsce
Jednym z najbardziej reprezentatywnych elementów kultury indonezyjskiej jest gamelan - tradycyjna orkiestra, towarzysząca tańcowi oraz teatrowi wayang.
Rok 1985 był przełomowy dla historii gamelanu w Polsce. Wtedy to Ambasada Republiki Indonezji sprowadziła z Jawy zestaw instrumentów (do dzisiaj jest to jedyny gamelan w naszym kraju). Odbyły się wówczas tygodniowe warsztaty gry na gamelanie,
Od października 2001 funkcjonuje obecna grupa warsztatowa. Jest ona jedynym tego typu zespołem w Polsce. Grupę prowadzi dr Tomasz Nowak z Zakładu Etnomuzykologii UW oraz pan Sugiyanto - pracownik ambasady, od 30 lat mieszkający w Polsce, który służy radą i pomocą młodym adeptom sztuki gamelanu z Polski. W zajęciach uczestniczy kilkunastu studentów Instytutu Muzykologii UW. Zespół ma w repertuarze muzykę jawajską, z czego większość stanowią utwory towarzyszące tańcom. Działalność grupy ma na celu promocję kultury indonezyjskiej w Polsce.
Zespół wielokrotnie koncertował na terenie Warszawy i poza stolicą (w tym roku zaprezentował się m.in. na IV Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki). Koncerty zespołu połączone są z krótkimi prelekcjami na temat instrumentów i muzyki gamelanowej. Zespół współpracuje również z tancerkami, które mają za sobą studia tradycyjnego tańca w Indonezji - Renatą Lesner i Magdaleną Ostaszewską, które swoimi pokazami urozmaicają występy grupy.
23 stycznia, godz. 19:00 Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12
|