www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-01-16, 20:49
WŁODZIMIERZ JAN ZAKRZEWSKI "NIEBO NAD BERLINEM"
Od dziś w CSW rusza nowa ciekawa instalacja.
Instalacja NIEBO NAD BERLINEM jest częścią cyklu "POLONIA - GERMANIA" realizowanego przez Włodzimierza Jana Zakrzewskiego od trzech lat. Artysta postawił sobie za cel pokazanie złożoności stosunków polsko-niemieckich. Nowe, bardziej uniwersalne spojrzenie na to zagadnienie umożliwił Zakrzewskiemu jego dwudziestoletni pobyt w Stanach Zjednoczonych. Nowa perspektywa pozwoliła mu wyjście poza stereotyp i pokazanie widzowi obu krajów w kontekście setek lat historii w skali kontynentu europejskiego.

W pierwszej części instalacji eksponowane są hasła dotyczące politycznego i narodowego bytu dwóch państw. Naprzeciwko siebie postawiono lustra, na których artysta umieścił polskie i niemieckie hasła oraz slogany. Przewrotnie, polskie cytaty przetłumaczono na język niemiecki, a niemieckie – na polski. Idąc przez lustrzany korytarz, widz przegląda się w krzywym zwierciadle najbardziej typowych dla obu narodów sloganów.

W drugiej części instalacji, na podłodze znajduje się układ wypukłości, które raczej odczuwamy niż widzimy. Owe uwierające nas punkty powstały poprzez przeniesienie układu śladów pocisków na ścianach budynków w Warszawie i Berlinie. Tę swoistą mapę wojny wciąż możemy oglądać na murach istniejących domów w obu miastach.

Ostatnią część projektu poświęcił Zakrzewski polsko-niemieckim granicom. Linie graniczne symbolizowane są przez neonowe rurki ułożone w dwa stosy, po jednej stronie sali polskie, a po przeciwnej – niemieckie. Niektóre z nich świecą się - to te, które odzwierciedlają obecne granice pomiędzy państwami. Ponad tymi symbolicznymi granicami rozpościera się namalowana na płótnie mapa nieba nad Berlinem z sytuacją astronomiczną z dnia 1 września 2003 roku.

Werniasaż wystawy: 16 stycznia 2004, godz. 18:00.

Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski
Aleje Ujazdowskie 6,

17 stycznia - 15 lutego 2004
źródło: Culture.pl
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting