| 2004-01-13, 21:14 Jak zjeść chiński Nowy Rok |
| |
Zapraszam w czwartek, 15 stycznia 2004, godz. 18.00 do Zachęty -Narodowej Galerii na wykład towarzyszący wystawie Nowa Strefa - Sztuka Chińska Chiński Nowy Rok - jak to się je Prezentacja i film wideo - Maciej Magura Góralski (Muzeum Azji i Pacyfiku)
sala kinowa Galerii Zachęta wejście od tyłu budynku wstęp wolny
Wystawa “Nowa strefa. Sztuka chińska” pokazuje prace z ostatnich lat autorstwa 27 artystów z Chin oraz artystów chińskich działających poza Chinami. Prace te reprezentują różne media: instalacje, rzeźbę, fotografię, wideo, wideoinstalacje, malarstwo.
Dziełami pokazywanymi na wystawie artyści “odreagowują” niejako zakazy ostatnich dekad; są wyrazem przemian i kontrastów we współczesnych Chinach. Odkrywają rozmaite obszary życia codziennego, egzystujące dotychczas na marginesie sfery oficjalnej. Podejmują kwestie globalizacji i jej zagrożeń, postkolonializmu, tradycji i nowoczesności, dynamicznej transformacji przestrzeni urbanistycznych. Odnoszą się do człowieka: tak do sfery jego uczuć, jak i do cielesności. Sztuka ta wchodzi także w specyficzny dialog z historią Chin, odwołując się do przeszłości zdominowanej przez propagandowe materiały, filmy czy wszechobecne portrety Mao.
Wystawy podejmuje też problem “współczesności” sztuki chińskiej jako nowej strefy w obszarze sztuki świata. Krótka historia współczesnej sztuki chińskiej, często postrzegana przez porównania z linearnie rozwijającą się sztuką zachodnią, dla wielu krytyków ma charakter awangardy, opisywanej przy pomocy zachodniej terminologii. Zasadność takiego opisu i teoretyczny fenomen chińskiej sztuki rozważa w katalogu towarzyszącym wystawie Gao Minglu, krytyk, historyk sztuki, kurator jednej z pierwszych i ważniejszych wystaw “Inside/Out: New Chinese Art” w Asia Society Galleries i P.S.1 w Nowym Jorku. O pozytywnych zmianach na swoistej chińskiej drodze do kapitalizmu pisze w katalogu Jadwiga Staniszkis - socjolog i politolog, autorka wielu książek jak m.in. Postkomunizm (2001), Władza globalizacji (2003), Zwierzę niepolityczne (2003).
|