www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-01-09, 14:01
Joanna Żółkowska w monodramie
Jesienią, z okazji jubileuszu Sceny Prezentacje, mogliśmy oglądać rewelacyjną aktorkę francuską Annie Girardot, która przyjechała do Polski z monodramem "Lekcja Panny Margaridy". Teraz, 9 stycznia, z rolą nieszablonowej nauczycielki, namiętnie rozprawiającej o miłości, seksie i śmierci, zmierzy się Joanna Żółkowska.

"Lekcja Panny Margaridy", napisana przez brazylijskiego pisarza Roberto Athayde, stała się w latach 60. manifestem ówczesnego młodego pokolenia. Wypisywane na murach budynków czerwoną farbą imię "Margarida" stało się w Brazylii synonimem wolności słowa. Panna Margarida przychodzi na spotkanie z nowymi uczniami i robi im lekcję, jakiej nigdy nie doświadczyli - właściwie jest to collage różnych przedmiotów. Wiedzę przekazuje swym podopiecznym w dość kontrowersyjny sposób. Jest porywcza, nie przebiera w słowach, mówiąc o sprawach ściśle związanych z życiem człowieka. Nie jest li i jedynie nauczycielką. Jest prorokiem przybywającym z misją poruszenia ludzkich umysłów. Posiadła umiejętność lewitacji, zna język skał i minerałów oraz wschodnie sztuki walk. Do swej życiowej filozofii doszła poprzez lata studiów nad ludzkim istnieniem. Nie jest naiwna. Wie, że świat nie jest doskonały, ale namawia swych uczniów, by próbowali go takim uczynić. Misja tak bliska jej sercu wywołuje ataki choroby, którą Panna Margarida określa jako: "nagłe uderzenia teorii do naczyń wieńcowych". Panna Margarida trzyma się jednej maksymy: "Zawsze czyńcie dobro."

Dowcipna, soczysta sztuka Athayde'a skłania do refleksji nad człowiekiem w dzisiejszym świecie. Nie trąci jednak moralizatorstwem. Panna Margarida nikogo nie poucza, raczej stara się wraz ze swymi uczniami zbliżyć się choć trochę do tajemnicy ludzkiej egzystencji.

Monodram z Joanną Żółkowską przygotowała bardzo młoda reżyserka Karolina Szymczyk (rocznik 77), która w Starej Prochoffni przeszła już bojowy chrzest dwoma spektaklami: "Bez Czułości" i "Panem Kolpertem".

Lekcja Panny Margaridy
9 stycznia 2004
godz. 19.15
Stara Prochoffnia
źródło: Życie Warszawy
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting