www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-01-02, 20:24
PASZPORTY POLITYKI 2003 - NOMINACJE
Logo "Paszportów" Polityki (Culture.pl)
Logo "Paszportów" Polityki
Culture.pl
Zapraszamy na uroczystość wręczenia "Paszportów" Polityki, która odbędzie się w Teatrze Polskim, 6 stycznia 2004.
Tak jak w poprzednich edycjach o wytypowanie kandydatów poproszono krytyków. Z nominacji kapituła z redakcji tygodnika wybierze laureatów.
"Pośród nominowanych są twórcy zgłaszani po raz kolejny, czekający wciąż w kolejce do nagrody, ale w większości są to nazwiska zupełnie nowe, co by świadczyło, że w kulturze polskiej odbywa się nieustannie zmiana pokoleniowa. Na przykład w dziedzinie filmu aż pięć wskazań nominujących dostał Andrzej Jakimowski, o którym rok wcześniej mało kto jeszcze słyszał. Z drugiej strony mamy teatr, w którym po raz pierwszy nie pojawiły się nazwiska czołówki młodych zdolnych reżyserów, którzy odmienili polską scenę. Po prostu wszyscy już dostali 'Paszporty' (Anna Augustynowicz, Piotr Cieplak, Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski). Pora na następców." ("Polityka" 01/2004)

Literatura
W kategorii literackiej aż trzech z czterech nominujących wymienia Wojciecha Kuczoka - młodego pisarza, autora powieści GNÓJ. Książka przedstawia "normalną", polską rodzinę, w której za fasadą religijności i moralności kryje się okrucieństwo, przemoc wobec dziecka. Po dwie nominacje dostali - Jerzy Sosnowski za PRĄD ZATOKOWY i Magdalena Tulli za TRYBY. Zauważono też INNE PIEŚNI Jacka Dukaja i ŚWIATŁO I LĘK Włodzimierza Kowalewskiego.


Film
W tej kategorii w tym roku królują debiutanci. Aż pięć nominacji dostał Andrzej Jakimowski za swój pierwszy film - ZMRUŻ OCZY - poetycką etiudę o polskiej prowincji. Trzy nominacje przypadły Dariuszowi Gajewskiemu za nagrodzony gdyńskimi "Złotymi Lwami" debiut - film WARSZAWA (więcej...). Po dwie nominacje dostali Łukasz Barczyk za PRZEMIANY i Ryszard Brylski za ŻUREK.


Teatr
Swego rodzaju zwycięzcą nominacji "teatralnych" stał się Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Dwie nominacje dostał Piotr Kruszczyński - reżyser, który pełni też funkcję dyrektora tego teatru i w bardzo krótkim czasie nadał tej scenie rangę jednej z lepszych scen w Polsce. Także dwie nominacje przypadły Janowi Klacie, który w wałbrzyskim teatrze wyreżyserował REWIZORA.


Muzyka
Dwie nominacje przypadły orkiestrze barokowej ARTE DEI SUONATORI za docenioną (nie tylko w Polsce) płytę "La Stravaganza" Vivaldiego. Po dwie nominacje zebrali też Aleksandra Gryka - młoda kompozytorka i Hubert Salwarowski - 25-letni pianista, laureat czołowych nagród na międzynarodowych konkursach.


Plastyka
Cała piątka nominujących krytyków plastycznych wymieniła nazwisko Moniki Sosnowskiej, autorki m.in. pracy "Korytarz" na tegorocznym Biennale w Wenecji. Trzy nominacje dostał Cezary Bodzianowski, a dwie - Wilhelm Sasnal.


Estrada
W ostatniej kategorii - "Rock-pop-estrada" najwięcej nominacji dostał Andrzej Smolik, kompozytor muzyczny, producent płyt, instrumentalista "Wilków", a po dwie nominacje przyznano Reni Jusis za nowy album "Transmisja" oraz zespolowi "Blue Cafe".
źródło: Culture.pl
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting