| 2003-05-30, 15:40 Gratka dla wielbicieli Pata Metheny |
| |
W sobotę 31 maja w Studio koncertowym Pr III PR im. A. Osieckiej odbędzie sie bezpośredni, solowy recital radiowy, promujący najnowszą płytę Pata Metheny "Quiet Night".
Charakterystyczne dla tego artysty brzmienie z pogranicza jazzu, rocka i popu mocno się już osłuchały, ale każdy przyjazd znakomitego gitarzysty jest wciąż wydarzeniem dla fanów.
Metheny urodził się 12 sierpnia 1954 r. w Lee's Summit, na peryferiach Kansas City. Wcześnie dał znać o swym nieprzeciętnym talencie. Profesjonalne ostrogi zdobywał w zespole słynnego wibrafonisty Garry'ego Burtona. Nagrywał i występował z czołówką jazzu z Sonnym Rollinsem, Paulem Bleyem, Moroslavem Vitousem, Ornette Colemanem. Obracał się też w kręgu rocka - w 1979 r. był członkiem zespołu Joni Mitchell.
Największy rozgłos przyniosły mu jednak nagrania dokonane z Pat Metheny Group. Płyta "Watercolours" (1977), zrealizowana z klawiszowcem i kompozytorem Lyle Maysem, zachwyciła recenzentów. Rewelacją okazał się także longplay "Offtramp", wyróżniony w 1982 r. trofeum Grammy. Nagrodę tę zdobywał Pat jeszcze kilkakrotnie.
W 1985 roku grupa Metheny'ego i Maysa koncertowała w Polsce, promując album "First Circle". Barwny, pełen luzu i radości występ w Sali Kongresowej oszołomił słuchaczy przyzwyczajonych przez rodzimych jazzmanów do aż nazbyt namaszczonego podejścia do muzyki. W tym samym roku Pat i Lyle napisali do muzykę do filmu Johna Schlesingera "The Falcon And The Snowman". Motyw przewodni tego obrazu, "This Is Not America", firmowany wspólnie przez autora słów Davida Bowie oraz Pat Metheny Group, stał się wielkim przebojem.
Pat bywał w Polsce jeszcze parokrotnie, za każdym razem miał gorące przyjęcie. Ostatnio przyjeżdżał do nas przed rokiem, przy okazji nagrania płyty z Anną Marią Jopek. Było to znaczące wydarzenie w życiorysie polskiej wokalistki, natomiast entuzjaści Metheny'ego zdecydowanie wolą go we własnym repertuarze. Publiczność pamięta lepiej jego nieco wcześniejszą wizytę, promującą album "Speaking Of Now". Patowi towarzyszyli wówczas starzy koledzy: klawiszowiec Lyle Mays i basista Steve Rodby, ponadto m.in. Cuong Vu - wietnamski trębacz osiadły w USA, i Richard Bona - fenomenalny senegalski basista, w wyjątkowej roli wokalisty i muzyka obsługującego instrumenty perkusyjne.
Studio koncertowe Pr III PR im. A. Osieckiej, 31 maj, godz. 19.00, wstęp wolny, rezerwacja zaproszeń pod tel. 333 33 33
źródło: Internet + własne zaangażowanie
|