www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2003-11-17, 15:40
W ŚWIECIE PORCELANY
Flaszki na sake (Culture.pl)
Flaszki na sake
Culture.pl
Zajrzyjcie do Zanku Królewskiego na wystawę starej ceramiki europejskiej i orientalnej z kolekcji Ireneusza Szarka,
18 listopada 2003 - 18 stycznia 2004

Na wystawie W ŚWIECIE PORCELANY. STARA CERAMIKA EUROPEJSKA I ORIENTALNA Z KOLEKCJI IRENEUSZA SZARKA zostanie zaprezentowana ceramika pochodząca z różnych manufaktur europejskich, chińskich i japońskich. Największy zespół kolekcji Ireneusza Szarka, gromadzonej od przeszło pięćdziesięciu lat, stanowią wyroby Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni. Wśród nich szczególną uwagę zwracają czarka i dwa spodki z ok. 1720 roku, wykonane z porcelany böttgerowskiej, skomponowanej według receptury Johanna Friedricha Böttgera. Wyjątkowym obiektem kolekcji jest łyżka stołowa z serwisu łabędziego, najsłynniejszego w XVIII wieku, wykonanego dla Henryka Brühla i jego żony Franciszki Kolovrat-Krakowski w latach 1737-1742. Serwis przeznaczony dla stu osób składał się z różnorodnych, pięknie dekorowanych naczyń, które obecnie rozproszone są w kolekcjach całego świata, a łyżki należą do rzadkości. Z miejscem prezentacji wystawy - warszawskim Zamkiem Królewskim jest związany zespół naczyń serwisowych: pięciu talerzy i filiżanki z porcelany miśnieńskiej, należących do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zapewne używanych w trakcie słynnych obiadów czwartkowych. W kolekcji Ireneusza Szarka znajdują się także figurki, które stanowiły istotną część produkcji Miśni od ok. 1730 roku. Najsłynniejszym ich modelarzem był rzeźbiarz Johann Joachim Kaendler, autor eksponowanych na wystawie "Prządek" i grupy "Gwałtowny amant".
Liczną grupę obiektów stanowią eksponaty wykonane w manufakturze berlińskiej. Uwagę zwraca komplet ośmiu talerzy powstałych w okresie działalności jej założyciela, Wegely'ego (1751-1757) oraz wazy kominkowe i figurki. Kolejny rozdział wystawy poświęcono obiektom pochodzących ze znanych manufaktur niemieckich w Fürstenbergu, Frankenthalu, Höchst i Ludwigsburgu oraz ze stolicy Austrii - Wiednia.

Prezentację porcelany i fajansu z polskich manufaktur otwierają dwa talerze i unikatowa filiżanka ze spodkiem z malowanymi sepią widokami neapolitańskimi, wyprodukowane w pierwszej rodzimej wytwórni porcelany w Korcu. Powstały w jej najwcześniejszym okresie działalności w latach 1790-96. Obok nich eksponowane są naczynia z XIX-wiecznej porcelany z Baranówki i Ćmielowa, fajans z Prószkowa (wiek XVIII), Horodnicy, Lubartowa, Ćmielowa, Koła i Nieborowa (produkcja XIX-wieczna) oraz dwudziestowieczne wyroby z Pruszkowa, Pacykowa i Skawiny. Do wyjątkowych obiektów należy eksponowana na wystawie filiżanka wyprodukowana w Tomaszowie Lubelskim.

W grupie porcelany francuskiej wyróżniają się obiekty z porcelany słynnej manufaktury w Sevres. Eksponowanych jest również kilka obiektów z manufaktur rosyjskich, włoskich i duńskiej Królewskiej Manufaktury w Kopenhadze. Część wystawy poświęconej ceramice europejskiej zamykają zespoły fajansu holenderskiego oraz angielskiego, m.in. ze znanej wytwórni Wedgwooda.

W części eksponującej ceramikę chińską i japońską znajdują się m.in. półmisek, talerz i czarka ze spodkiem wykonane w Chinach za panowania cesarza Kangxi (1662-1722), a pochodzące z królewskiej kolekcji porcelany Augusta II Mocnego, liczne przykłady stylu Imari i Kakiemona.

Wernisaż wystawy: 17 listopada 2003, godz. 18:00.
źródło: Culture.pl
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting