www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2003-05-28, 19:52
Tylman z Gameron-architekt Warszawy: Polak z wyboru, Holender z pochodzenia
W lipcu 2002 roku została otwarta w Amsterdamie wystawa Tylmana z Gameren, najwybitniejszego architekta niderlandzkiego, działającego w Polsce w drugiej połowie XVII wieku.

Wystawa ta, przygotowana pod kierunkiem prof. dr. Stanisława Mossakowskiego, przez panią Annę Kuśmidrowicz-Król z Zamku Królewskiego w Warszawie, w nieco zmienionej wersji dla polskiego odbiorcy, będzie prezentowana w salach wystaw czasowych Zamku Królewskiego w Warszawie.

Pokazanych zostanie m.in. 136 rysunków Tylmana z Gameren ze zbiorów Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz makiety czterech budowli, projektowanych przez architekta.

Scenariusz wystawy uwzględni m.in. charakterystykę osobowości Tylmana z Gameren - jego warsztat twórczy oraz źródła inspiracji. Przedstawione zostaną efekty pracy architekta: budowle sakralne (m.in. kościół i klasztor ss. Sakramentek, kościół oo. Kapucynów, kaplica Kotowskich, kościół-mauzoleum Morsztynów, klasztor Benedyktynek w Radomiu), wyposażenie świątyń, fortyfikacje, urbanistyka, budowle użyteczności publicznej, zespoły pałacowe (łazienka Stanisława H. Lubomirskiego, pałac Kotowskich, pałac Sandomierski, pałac Krasińskich, pałac Gnińskich, Marywil, pałac Lubomirskich w Puławach), dwory i pawilony ogrodowe.
Będzie to pierwsza publiczna wystawa, prezentująca twórczość Tylmana z Gameren w Polsce, która zostanie opatrzona katalogiem naukowym, opracowanym przez panią Martę Topińską. Album zawierać będzie noty do poszczególnych rysunków oraz komentarze dotyczące przedstawionych zespołów.

Ze względu na temat, wystawa zainteresuje z pewnością tak architektów i studentów architektury, historyków sztuki i studentów tego kierunku, jak i historyków. Liczymy na duże zainteresowanie wystawą mieszkańców Warszawy, miasta, którego ozdobą są budowle projektowane przez Tylmana z Gameren.

Poziom merytoryczny wystawy gwarantuje opieka naukowa prof. dr. Stanisława Mossakowskiego, wybitnego specjalisty architektury baroku w Polsce i Europie.



Wystawa czynna będzie od 22 maja do 13 lipca 2003r.,od wtorku do soboty w godz. 10:00-18:00, w niedziele i poniedziałki - od 11:00 do 18:00.
Ostatnie wejście - na godzinę przed zamknięciem.

źródło: Zamek Królewski
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting