www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-09-29, 09:00
IV Warszawskie Święto Chleba
Mamy przyjemność zaprosić na IV Warszawskie Święto Chleba.

W niedzielę, 1 października od godziny 10.00 do 18.00 na PLACU ZAMKOWYM czekać będzie na Państwa mnóstwo atrakcji związanych z polskimi obrzędami dożynkowymi.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w korowodzie wieńców dożynkowych o godz. 11.30

Program

10.00-11.30 Uroczyste otwarcie występem zespołu Sygnalistów Myśliwskich ze Zwierzyńca oraz koncertem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zwierzynieckiego Ośrodka Kultury i Rekreacji – występy zespołów ludowych

11.30 Korowód wieńców dożynkowych (ruszamy sprzed budynku Centralnej Biblioteki Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu 66 i idziemy w kierunku estrady na Placu Zamkowym)

12.00-13.00 Uroczyste wręczenie gościom honorowym chlebów obrzędowych przygotowanych przez warszawskich piekarzy

13.00-18.00 Występy zespołów ludowych na estradzie na Placu Zamkowym

10.00-18.00 Kiermasz pieczywa warszawskich mistrzów piekarstwa na Placu Zamkowym
– Kiermasz produktów pszczelich
– Kiermasz wyrobów Twórców Ludowych
– Kiermasz i promocja produktów gospodarstw ekologicznych

----------------------------------------

Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego zorganizowała już trzykrotnie Warszawskie Święto Chleba. Honorowy patronat nad nim objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik. Te coroczne warszawskie dożynki wpisały się na stałe do kalendarza imprez odbywających się w stolicy. Współorganizatorami Święta są : Cech Piekarzy w Warszawie, Spółdzielnia Piekarsko - Ciastkarska z ul. Krakowiaków, Polskie Młyny, Praska Giełda Spożywcza, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych.

IV Warszawskie Święto Chleba odbędzie się w niedzielę 1 października na Placu Zamkowym. Kulminacyjnym punktem Święta będzie korowód wieńców dożynkowych, który przejdzie sprzed budynku Biblioteki na Plac Zamkowy. W korowodzie, przy akompaniamencie kapel, będą szły zespoły ludowe i przedstawiciele gmin niosąc barwne wieńce dożynkowe, warszawscy piekarze nieść będą zaś chleby obrzędowe. Na estradzie przed Zamkiem Królewskim wieńce i chleby zostaną wręczone gospodarzom dożynek z zachowaniem tradycyjnych, ludowych zwyczajów towarzyszących takiej uroczystości.

W trakcie Święta do późnych godzin popołudniowych na estradzie występować będą zespoły ludowe z Mazowsza, Kurpi i Podlasia prezentując przyśpiewki, pieśni i tańce charakterystyczne dla tych regionów Polski.

Na mieszkańców Warszawy oraz licznych turystów czekać będą rozstawione na Placu Zamkowym stoiska piekarzy i twórców ludowych. W największych namiotach prezentować będą swoje wyroby warszawscy, i nie tylko, mistrzowie piekarstwa. Bogactwo pokazywanych wypieków z pewnością wprawi w zdumienie tych, którzy wezmą udział w Święcie. Wzorem lat ubiegłych, zapewne i w tym roku dochód uzyskany ze sprzedaży pieczywa zostanie przekazany na cel charytatywny. Nie zabraknie też atrakcji nawiązujących do przeszłości - chętni będą mogli spróbować mielenia ziarna na żarnach. Piekarze pokażą jak formuje się ozdobne bochny chleba dożynkowego. Dzieci będą mogły spróbować także swoich sił w tej dziedzinie, ale przede wszystkim zająć się lepieniem figurek z ciasta. W sąsiednich stoiskach można będzie kupić sękacze i przyjrzeć się ich produkcji.

Nie zabraknie także słynnych polskich produktów pszczelich - przeróżnych gatunków miodów, spadzi, miodów pitnych i świec woskowych. Można będzie także zobaczyć tradycyjną metodę produkcji świec.

Twórcy ludowi wystawią różne rodzaje haftów, frywolitek, pisanek, wycinanek, jak również wytwory kurpiowskiej obróbki bursztynu. Prezentowane będą kwiaty - suszone, barwione na różne kolory, robione z kłosów zbóż, a także papierowe. Nie zabraknie także rzeźb drewnianych, wyrobów z wikliny, gliny i białego drewna.

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting