www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2003-11-06, 17:48
Szkoła Wajdy dostanie kasę z UE
Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, znajdująca się na Chełmskiej w Warszawie, otrzyma dofinansowanie w wysokości 125 000 000 z unijnego programu Media Plus, w ramach podprogramu Media Szkolenia.
Szkoła otrzyma unijne fundusze na kurs reżyserii zatytułowany "Ekran".

"Ekran" to międzynarodowy kurs reżyserii filmu fabularnego, w którym weźmie udział po dwóch reżyserów z Polski, Szwajcarii i Norwegii oraz czterech z Niemiec. Reżyserzy będą pracować nad rozwojem zgłoszonych projektów filmowych w swoich "teamach", składających się ze scenarzysty, producenta i operatora.

Andrzej Wajda zaprosił do udziału w kursie mistrzów z zagranicy - Volkera Schloendorffa (Niemcy) i Aleksandra Sokurowa (Rosja). Projekt został przygotowany wspólnie z partnerami: fundacją Focal ze Szwajcarii, Nordmedia Fonds GmbH z Niemiec i Norwegian Film Development. Kurs będzie prowadzony w języku angielskim.

Polskie aplikacje można nadsyłać do 30 stycznia 2004 roku na adres szkoły (ul. Chełmska 21, 00-724 Warszawa).

Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, objęta mecenatem Ryszarda Krauze i honorowym patronatem Europejskiej Akademii Filmowej, działa od 2001 roku. Jej założycielami są Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) w Warszawie.

Obok Wajdy i Marczewskiego, w szkole wykładają m.in.: Edward Żebrowski, Marcel Łoziński, Jacek Bławut, Jacek Petrycki, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Materna oraz Thomas Vinterberg, Mogens Rukov i Per Fly z Danii, Andriej Smirnow z Rosji, Janos Szas i Ildiko Enyedi z Węgier.

Szkoła prowadzi kursy reżyserii fabularnej i dokumentalnej na poziomie master class, co oznacza, że kandydaci powinni mieć doświadczenia twórcze w dziedzinie filmowej. Podczas kursu studenci rozwijają swoje scenariusze filmowe, realizując jednocześnie wybrane sceny, fragmenty lub sekwencje i pracując z różnymi operatorami, montażystami i dźwiękowcami.

Rola szkoły nie kończy się w momencie zakończenia kursu - jej celem jest doprowadzenie do produkcji najlepszych projektów.

W lipcu tego roku zakończył się pierwszy roczny kurs fabularny. W kwietniu rozpoczął się kurs dokumentalny, we wrześniu - czteromiesięczny kurs dla licealistów "Przedszkole filmowe".

Wśród krajów kandydujących do UE dofinansowanie z Media Plus/Media Szkolenia otrzymają także dwie firmy z Czech: Futurola (84 tys. euro) i Documentary Film Institute (60 tys. euro).

dodał/a: Michał Pawlik
źródło: PAP S.A.
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting