www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-08-23, 09:00
IV Mazowiecki Festiwal Historyczny 2006 "Wikingowie i Wenedzi"
Ośrodek Promenada, Rynia nad Zalewem Zegrzyńskim k/Warszawy w dniach 25 - 27 sierpnia 2006 r.

W tym roku odbędzie się Czwarty Mazowiecki Festiwal Historyczny - "Wikingowie i Wenedzi". Nasz Festiwal nie będzie nastawiony na zysk, tylko na dobrą zabawę i jeśli się uda to zwrot kosztów dla uczestników. Jednocześnie festiwal spełni rolę edukacyjną, bo przecież młodzież to potencjalni kandydaci do naszych już istniejących Drużyn.

W tym roku nasz Festiwal został objęty patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Pana Kazimierza Michała Ujazdowskiego oraz patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki - Pana prof. Michała Seweryńskiego.

Mamy również poparcie i patronat naukowy Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Ideałem naszego festiwalu będzie prezentacja Wikinga (skandynawskiego lub słowiańskiego), jako wojownika, skalda, kupca, rzemieślnika i żeglarza, bo tacy właśnie byli wikingowie. Doskonałym przykładem jest sławny wiking islandzki, Egil Skallagrimsson. Był on zdolnym kowalem, momentami kupcem, wspaniałym poetą (skaldem - jego wiersze zachowały się do dziś), a zarazem niepokonanym wojownikiem. Sławne jest jego powiedzenie;
"Dziękuję Ci Odynie, że pomogłeś mi zamienić fałszywych przyjaciół w otwartych wrogów"

Na naszym Festiwalu wojownicy będą mogli zaspokoić swoje pragnienie walki, a kupcy i rzemieślnicy znajdą dobrą okazję do prezentacji swych rzemiosł i sprzedaży wyrobów. Publiczność też się nie zawiedzie. Przyjadą Wikingowie i Słowianie z Anglii, Czech, Niemiec, Rosji, Białorusi, Danii, Szwecji Norwegii, Belgii, Holandii, Ukrainy, Włoch a nawet z USA, Kanady i Australii. No i oczywiście z całej Polski.


INFORMACJA DLA UCZESTNIKÓW
--------------------------------
Podobnie jak w latach ubiegłych, Festiwal odbędzie się na terenie Ośrodka Promenada, w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim i zapowiada się, że będzie największy z dotychczasowych. Udział zapowiedzieli Wikingowie z 16 karajów, między innymi z Australii, Kanady, Rosji i USA.

Festiwal w Ryni słynął z "luzu". Chcemy żeby teraz też tak było, ale uczestnicy którzy przyjeżdżają na ostatnią chwilę, rozwalają nam organizację Festiwalu. Chcemy być gościnni "do bólu" ale pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć. Festiwal rozpoczyna się w piątek, 25 sierpnia, dlatego trzeba przyjechać co najmniej dzień wcześniej - czyli najpóźniej w czwartek do godziny 12:00. Jeśli jakaś drużyna przyjedzie później, to już będą tylko turystami - nie będziemy mieli czasu i możliwości się nimi zajmować. W czwartek, 24 sierpnia o godz. 16:00 odbędzie się trening wszystkich wojów, zwłaszcza z bronią drzewcową a potem około godz. 18:00 Althing wodzów drużyn.

W tym roku Festiwal "Wikingowie i Wenedzi" po raz pierwszy został objęty patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. W związku z powyższym będziemy ze szególną starannością sprawdzać zgodność z epoką strojów i wyposażenia wszystkich, ale przede wszystkim grup nowych, krótko istniejących.

Wszystkich uczestników obowiązuje strój historyczny (IX - XI wiek) używany w kręgu kulturowym Wikingów i Słowian. To samo dotyczy uzbrojenia. Za każdą drużynę, wobec organizatorów Festiwalu oraz wodzów innych drużyn, odpowiada jej dowódca - tak jak to było w historii i z tego względu nie będą przyjmowane zgłoszenia indywidualne, tylko od grup / drużyn. Drużyny nowo powstałe zobowiązane są do przysłania zdjęć, ew. powołania się na rekomandecję dowódców "starych" drużyn.

Uzbrojenie
Uzbrojenie (IX - XI wiek). Broń musi być bezpieczna, bez ostrych krawędzi, zadziorów i szpiców (np. przy toporach). Krawędź tnąca ma mieć nie mniej niż 2 mm grubości. Broń niebezpieczna będzie odrzucana przez komisję wojów i odkładana na bok na czas bitwy.

Broń drzewcowa - włócznia, duński topór.
Wszyscy używajacy broni drzewcowej muszą przyjechać co najmniej dzień wcześniej, czyli najpóźniej 24 sierpnia. Tego dnia odbędzie się wspólny trening w walce bronią drzewcową o godzinie 16:00.

Obowiązkowe uzbrojenie ochronne
Minimum: hełm, rękawica, kolczuga lub lamelka lub przeszywanica.

Zasady walk
Pole trafienia w bitwach i kręgach: powyżej kolan, powyżej łokcia, bez szyji i bez głowy. Ciosy na głowę i szyję są zabronione.

Powyższe zasady będą obowiązywały wszystkich, a zwłaszcza nas - gospodarzy.

Zapraszamy
Einar Jarl
Jomsborg Vikings Hird


Dojazd z Warszawy:
# autobus PKS z Dw. Zachodniego
# autobus podm. nr 705 z Żerania
# indywidualnie na Nieporęt, Białobrzegi, Rynię

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting