| 2006-08-22, 09:00 KS "Drukarz" ma już 80 lat |
Klub Sportowy "Drukarz", mający swoją siedzibę na terenie Pragi Południe, którego wychowankowie zdobywali laury na światowych imprezach sportowych i olimpiadach, obchodzi 80-lecie założenia.
Uroczystościom towarzyszyć będą LXX Mistrzostwa Polski Seniorów w Łucznictwie, które odbędą się 25-27 sierpnia 2006 roku.
LXX Mistrzostwa Seniorów w Łucznictwie rozpoczną się kwalifikacjami w piątek 25 sierpnia br. o godzinie 8.30.
Na godzinę 13.15 zaplanowano uroczystość otwarcia Mistrzostw, w której swój udział zapowiedzieli m.in członkowie Zarządu Dzielnicy Praga Południe.
Finały indywidualne Mistrzostw odbędą się w niedzielę 27 sierpnia br. od godziny 8.30.
Historia Klubu Sportowego "Drukarz" sięga 1926 roku. Wówczas to został zarejestrowany Robotniczy Klub Sportowy "Drukarz" z jedną sekcją piłki nożnej. Klub nie posiadał własnego obiektu sportowego. Dopiero w drugiej połowie lat 60-ych znalazł siedzibę wraz z obiektami w Parku Skaryszewskim im. I.J. Paderewskiego.
W okresie międzywojennym w Klubie działały sekcje :
piłki nożnej, lekkoatletyczna, pływania, kolarska i bokserska.
Po II wojnie światowej grupa przedwojennych działaczy i zawodników postanowiła reaktywować Klub.
Po 1945 roku w oparciu o Zakłady Poligraficzne i RSW Prasa stworzono warunki do rozwoju Klubu.
Powstały nowe sekcje:
zapaśnicza, piłki siatkowej kobiet i meżczyzn, tenisa stołowego, szachowa i piłki koszykowej, a sportowcy "Drukarza" zaczęli odnosić znaczące sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.
Zawodnicy sekcji szachowej reprezentowali Polskę na Olimpiadzie Szachowej, sekcji zapaśniczej plasowali się w czołówce drużyn I ligi - W. Bocheński startował na Olimpiadzie w Meksyku. Wychowankowie sekcji piłki siatkowej brali udział w Olimpiadzie w Tokio.
Olbrzymim sukcesem może się poszczycić sekcja piłki nożnej. Juniorzy, rocznik 1984 wywalczyli w 2001 roku Mistrzostwo Polski Juniorów, jako jedyni w historii tych rozgrywek z Warszawy. Najbardziej znanymi wychowankami sekcji piłki nożnej są: Dariusz Dźwigała, Krzysztof Szczęsny, Paweł Wojtczak, Marcin i Michał Żewłakowowie, Tomasz Janowski.
W 2005 roku reaktywowano sekcję kajakową.
Jednak największe sukcesy są związane z powstaniem sekcji łuczniczej, w której sztandarową postacią była Irena Szydłowska, srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Monachium - pierwszy medal Olimpijski w łucznictwie dla Polski. W swojej 15-to letniej karierze w barwach KS "Drukarz" zdobywała medale na Mistrzostwach Świata, Europy i Polski. Zawodniczki "Drukarza" - Grażyna Krauzowicz i Irena Szydłowska, były rekordzistkami świata.
Medalową passę kontynuuje Iwona Marcinkiewicz, która na IO w Atlancie w 1996 roku zdobyła brązowy medal w zespole. W 2002 roku na Mistrzostwach Europy w Finlandii wywalczyła II m-ce w zespole, w 2003 roku wygrała zawody z cyklu Grand Prix Europy, a w 2004 roku została Mistrzynią Europy indywidualnie oraz brązowa medalistką w drużynie. W tym samym roku startowała na IO w Atenach. Jest aktualną rekordzistką Europy i wielokrotną, Polski.
Zawodnicy sekcji łuczniczej zdobywają medale na mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Multimedalistami mistrzostw Polski i reprezantami kraju w ostatnim dziesięcioleciu byli:
Marta Prus, Justyna Sikora, Małgorzata Górzyńska, Katarzyna i Jagoda Płażewskie, Marta Bombolska, Sebastian Kutrowski, Jakub Krul, Karol Orzechowski i Maciej Huszcz.
|