www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-08-17, 09:00
Internet w Polsce ma 15 lat
W czwartek 17 sierpnia mija 15 rocznica podłączenia Polski do internetu. Tego dnia w 1991 r. Rafał Pietrak, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, nawiązał łączność w oparciu o protokół IP z Janem Sorensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Moment ten jest uważany za symboliczną datę narodzin polskiego internetu.

Wiosną 1991 roku powstał NASK (Naukowe i Akademickie Sieci Komputerowe), początkowo jako Zespół Koordynacyjny Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej przy Uniwersytecie Warszawskim.
Misją zespołu było zorganizowania łączności komputerowej dla polskiego środowiska naukowego i akademickiego.
Jak twierdzi dyrektor NASK, Maciej Kozłowski, pełne dołączenie Polski do internetu światowego nastąpiło dopiero 20 grudnia 1991 r., kiedy "podniosły się semafory" po stronie USA, dając Polakom internetowy dostęp do światowej sieci.

W momencie tego podłączenia polski internet obejmował sieci lokalne na Wydziale Fizyki UW (ok. 40 komputerów) i w Obserwatorium Astronomicznym UW (ok. 10 komputerów), w Centrum Astronomicznym PAN (ok. 20 komputerów), w krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej (ok. 10 komputerów) i pojedyncze komputery w Uniwersytecie Jagiellońskim, w krakowskim "Cyfronecie", w Toruniu, w Katowicach i centralny węzeł łączności, ulokowany w budynku Centrum Informatycznego UW.

Jako pierwsza nowa inwestycja została podłączona sieć kampusowa Politechniki Warszawskiej, przy tworzeniu której zastosowano łącza światłowodowe; zbudowano także podobną międzyuczelnianą sieć kampusową w Krakowie.

11 czerwca 1993 r. decyzją Komitetu Badań Naukowych rozpoczęto budowę Miejskich Sieci Komputerowych w jedenastu ośrodkach akademickich: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Gdańsku, Katowicach/Gliwicach, Łodzi, Szczecinie, Rzeszowie i Lublinie (liczba tych ośrodków została później zwiększona do 21).

Pierwsze ogólnopolskie badanie społeczności internautów zostało przeprowadzone na zlecenie NASK w październiku 1995 r. Wyniki tego sondażu były przez długi czas jedynym źródłem wiedzy o polskich użytkownikach sieci. W owym czasie społeczność ta była nieliczna i mało zróżnicowana - z internetu korzystali głównie mężczyźni z wyższym wykształceniem, w większości pracownicy naukowi.

Jednak, według danych NASK, sieć w Polsce szybko się rozwijała: w październiku 1995 r. liczba użytkowników internetu w Polsce przekroczyła 500 tys., w marcu 2006 r.(wg ComScore) dostęp do internetu miało 4,375 mln Polaków. Według badań firmy SMG/KRC, w lipcu 2006 r. z internetu korzystało 37,7 proc. Polaków.


Źródło: Media Run Group
http://www.mediarun.pl
dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting