|
| 2006-07-27, 15:17 "Ja Wisła" zaprasza nad Wisłę |
KINOMOST Piątek, 28 lipca, godz. 22, pod Mostem Łazienkowskim na Cyplu Czerniakowskim
1. DBAJMY O ZMELIORYZOWANE URZYTKI ZIELONE, cz-b, Polska, 1961 Łąki położone w dolinach rzek i rzeczułek staja się siedliskiem bezwartościowych chwastów, królują tu turzyce i sitowie. Aby wyprodukować dużo smacznego siana, trzeba takie nieużytki zmeliorować. Państwo nie szczędzi funduszy na ten cel. W najbliższej pięciolatce zmeliorujemy milion hektarów bagien biebrzańskich
2. LATA 1977-1917, cz-b, Polska, 1977 Musimy przetrwać mówi Lenin. Potrzebna jest armia licząca 3 miliony ludzi. Musimy ja mieć i będziemy ją mieć!
3. NOGI, cz-b, Polska, 1962 Proszę państwa, dbajmy o nogi a wtedy świat wyda się nam piękniejszy. Każda noga pozostawia po sobie jakiś ślad.
4. ZAPRAWIANIE NASION DO SIEWU, cz-b, Polska, 1957 Zanim ziarno przeznaczymy do siewu, trzeba je oczyścić z nasion chwastów i plew. W tym celu użyjemy wialni i młynka. Z ostatniego sita wychodzi już ziarno najdorodniejsze. Trzeba je jeszcze zaprawić odpowiednim preparatem do niszczenia grzybków.
5. MŁODZI MIŁOŚNICY PRZYRODY, ZSRR, kolor, 1982 Oto i oni, pierwsi młodzi miłośnicy naszej ojczyzny. Dzieci utworzyły Zielone Oddziały. Wiadomo, Pionierzy zawsze gotowi czuwają, Pewnego dnia przyszedł do szkoły leśniczy ze strzelbą, ponieważ był to okres, w którym zabrania się polować, oburzone dzieci zapytały, dlaczego nosi strzelbę.
W ramach promocji sztuki współczesnej Kinomost wyświetli:
1. "WELCOME TO GROZNY" kolor, 5'30'' - dokument ze stolicy Czeczeńji, obraz miasta po drugim najeździe Rosjan.
2. "MIĘSOPUSTY W PTUJU", kolor, 12'23'' Zespół filmowy "ŚLEPY TOR"
dokument ze Słowenii o karnawałowym obrzędzie odganiania zimy.
3. "ANIMATOR" - ok. 18 min., kolor., Zespół filmowy "Bór" Paradokument o Rafale Lande, animatorze z warszawskiego MDM-u. Film opowiada o problemach w nawiązaniu kontaktu z trudną młodzieżą, sukcesach i porażkach wychowawczych. Co inni będą mieli z mojego życia? - zastanawia się Rafał.
Niedziela, 30 lipca, godz.22
1. B.H.P, cz-b, Polska, 1955, Co roku ponad 160 tysięcy wypadków z powodu lekceważenia zasad bezpieczeństwa pracy. Zgaś papierosa na gaśnicy spawaczu i załóż maseczkę!
2. OD PIERWSZYCH DNI, cz-b, Polska, 1975 Kto nawiąże więzi gorącej przyjaźni? Sprawa jest pilna, Tania, lat 16 z Kamczatki. Kto potrafi jeszcze zrobić partyzanckiego skręta z gazety zwanego przeciwlotniczym?
3. PANI DOKTOR, kolor, Polska, 1980 Proszę pani, a Radek złamał nogę! Boli?, tak boli?, a tak? To nic groźnego poboli i przejdzie. Tyłem Radeczku, tyłem i nachyl się do przodu! Ponieważ byłaś grzeczna dostaniesz ładne pudełeczko. Nie odkrywaj się i leż w łóżeczku.
4. MÓJ TATUŚ JEST MOTORNICZYM. Polska, cz-b, 1964 Tato, tato a jak to jest, że tramwaj jedzie? Zaraz ci pokażę tylko ściągnę pantograf. Nie rozmawiać z motorniczym!
5. WIEK WYBORU, Rumunia, cz-b, 1974 Nie licząc się z tym że przemysł rumuński potrzebuje przede wszystkim średniej kadry technicznej, większość absolwentów szkół bezceremonialnie wybiera się na medycynę.
6. KISZONKI Z ZIEMNIAKÓW, cz-b., Polska, 1957 W lecie bydło ma pod dostatkiem, paszy zielonej, ale zimą może odczuwać jej brak. W naszym gospodarstwie nie ma o to obawy, zakisiliśmy trawę i ziemniaki. Prawie wszystkie zakłady przemysłowe maja tzw., parę odlotową, której nie mogą zużyć w procesie produkcyjnym. Trzeba tylko dowieźć ziemniaczki.
Projekt KinoMost jest realizowany przy wsparciu Biura Kultury miasta stołecznego Warszawy.
STWORYWODNE NA HERBATIKU Sobota, 29 lipca, godz. 22, Barka Herbatnik na Stoczni w Porcie Czerniakowskim
Bez 'post' i 'roll', czyli rock bez żadnych ograniczeń. Niełatwo jest zaszufladkować muzyków, którzy wśród swoich inspiracji wymieniają zarówno zespoły Sonic Youth, Don Caballero, Tortoise, Battles, GYBE! oraz King Crimson, jak i improwizację, muzykę współczesną, minimalizm czy spektralizm. Stołeczna grupa Stworywodne od ponad trzech lat pracuje w swoim studiu na Woli, gdzie poszukuje nowych kierunków rozwoju muzyki gitarowej. Zespół współpracował z Indią Czajkowską, gitarzysta Piotr Bukowski gra w różnych składach improwizowanych (m.in. DJ Lenar, współpraca z Plain.Music) perkusista Karol Koszniec i gitarzysta Jakub Mikołajczyk współtworzą z Wolframem trio Komora A., zaś free-rockowe oblicze Stworówwodnych mogliśmy podziwiać m.in. na wspólnych występach z Davidem Chevalliere czy z Luc`em Ex (The Ex). Przez ostatnie miesiące rozwój całego zespołu regularnie można było obserwować na koncertach w warszawskich klubach, a nawet na festiwalu 'Forma Nova' w Danii. W końcu debiutancką epkę 'Black muds, bad big village' wydaje wytwórnia Lado ABC.
Ósmy już koncert z cyklu, Światła Portu Czerniakowskiego realizujemy dzięki wsparciu Biura Teatru i Muzyki miasta stołecznego Warszawy, dziękujemy, zapraszamy i prosimy o zachowanie wyjątkowej czujności w kwestii odpadów po papierosach i innych akcesoriach, które ze sobą przynosicie. Każdy najdrobniejszy kawałek odpada prosimy celnie zabezpieczać w workach na śmieci. DZIĘKUJEMY w imieniu ślimaka winniczka, który o świcie, gdy śpicie wyrusza na łowy po terenie, na którym w nocy odbywają się koncerty.
REJS STWORĄ DO PORTU CZERNIAKOWSKIEGO
Niedziela, 23 lipca, Plaża Desantu, godz. 11, 12.30, 14, 15.30, 17 Zapraszamy na zwiedzanie Portu Czerniakowskiego z pokładu Stwory, drewnianej łodzi wiślanej. Napędzana wiosłem pychowym łódź, pływa w niedzielę z Plaży Desantu przy bramie przeciwpowodziowej, na godzinne wycieczki po Porcie Czerniakowskim. Ze względu na duże zainteresowanie konieczna telefoniczna rezerwacja miejsc 502 276 612. Zapraszamy również osoby z małymi dziećmi i niepełnosprawnych. Wycieczki są bezpłatne dzięki dofinansowaniu projektu Fundacji Ja Wisła przez Biuro Kultury miasta st. Warszawy.
dodał/a: Piotr Kotkowski
| |