www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-07-26, 13:56
Paweł Smoleński i Ignacy Karpowicz gośćmi Wagonu Literackiego
Wydawnictwo Czarne oraz Intercity serdecznie zapraszają do wspólnej wyprawy z niecodziennymi podróżnymi:

W piątek, 28 lipca, Wagon Literacki ponownie wyrusza w trasę z autorami Wydawnictwa Czarne.
Trasa przejazdu Warszawa Centralna - Kraków Główny - Warszawa Centralna

Wyjazd pociągu z Warszawy:
Warszawa Centralna, godz. 9:05, IC Mickiewicz
Gościem "Mickiewicza" będzie Paweł Smoleński, autor reportaży Izrael już nie frunie
oraz Ignacy Karpowicz, autor powieści Niehalo, mieszkający w Etiopii i Kostaryce.

Wyjazd pociągu z Krakowa:
Kraków Główny, godz. 16:00, IC Norwid
Gościem "Norwida" będzie Ignacy Karpowicz

Uwaga!
W pociągu będzie można także kupić książki Wydawnictwa Czarne po okazyjnych cenach

--------------------
Paweł Smoleński (ur. 1959) - reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Autor kilku książek, m. in. Pokolenie kryzysu (Instytut Literacki w Paryżu), "Gazeta Wyborcza" - lustro demokracji" (Noir sur Blanc), Salon patriotów (Rytm), Pochówek dla rezuna (Wydawnictwo Czarne), Irak. Piekło w raju (Świat Książki). Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska "Kultura". Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna (Wydawnictwo Czarne) i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. Mieszka w Warszawie.

Paweł Smoleński ma oko reportera, umysł naukowca i serce poety. Ta specyficzna anatomia rodzi wyjątkowe teksty, które wykraczają daleko poza dziennikarstwo.
Etgar Keret

Smoleński nie pisze o zmyślonym Izraelu z pierwszych stron gazet, w którym tylko terroryzm i okupacja. Nie pisze też o wyobrażonym Izraelu politycznych ideologów, wcieleniu prawicowej czy lewicowej utopii. Pisze o Izraelu ze straganu z falafelem. Z nocnej rozmowy. Z przystanku autobusu. Bo przecież tylko taki Izrael istnieje.
Konstanty Gebert

"W 1983 roku Amos Oz napisał Na ziemi Izraela - świetny zbiór reportaży o ówczesnym Izraelu. Książka Pawła Smoleńskiego w zadziwiający sposób przypomina dzieło Oza. Dwadzieścia trzy reportaże, eseje i rozmowy Smoleńskiego, jakże bystrego obserwatora, to kwintesencja współczesnego Izraela. Intifada, konflikt między religijnym a świeckim, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Izraela, syndrom świętych miejsc... Jerozolima, Tel Awiw, Aszdod, Gaza, Ramallah, kibuce... są areną akcji tej jakże pięknej i mądrej książki.
Michał Sobelman

----------------------
Ignacy Karpowicz urodził się w 1976 roku w Słuczance koło Białegostoku. Tłumaczy z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego. Pisze. Podróżuje po Ameryce Środkowej i Afryce Wschodniej. Mieszka w Kostaryce i Etiopii.

Dzień z życia magistranta polonistyki i początkującego dziennikarza prowincjonalnej gazety. Bohater płynie przez miałkie wydarzenia, które go donikąd nie prowadzą: śniadanie, podróż do pracy, wyjście po mleko, awantura w sklepie, spotkanie promotorki, seks w mieszkaniu Anety. W drugiej części powieści początkowy realizm nieoczekiwanie przeistacza się w hiperrealizm, a nieposkromiona wyobraźnia narratora w fantazyjny sposób bierze odwet na prowincjonalnym polskim piekiełku.

Na wskroś współczesna, dynamiczna, dowcipna, ironiczna, proza, operująca groteską i sarkazmem, zaskakująca i pomysłowa, znakomicie opisująca paradoksy współczesnej polskiej rzeczywistości i polskiej historii.

Niehalo traktuje o tym, co się dzieje, kiedy człowiek odkleja się od rzeczywistości, a rzeczywistość odkleja się od zdrowego rozsądku.
Ignacy Karpowicz

Niehalo zaskoczyło mnie. Zapowiadało się na kolejną nazbyt realistyczną książkę o absolwentach, którzy nie mogą znaleźć sobie miejsca na okrutnym rynku pracy, tymczasem Karpowicz mocno rozkręcił potencjometr z napisem "wyobraźnia". Granica między rzeczywistością a wizją rozpływa się. Zarazem, w odróżnieniu od większości swoich rówieśników, autor Niehalo konfrontuje swojego bohatera z tradycją historyczną. Miałem wrażenie, że narodził się następca Konwickiego.
Paweł Dunin-Wąsowicz

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting