| 2006-08-21, 09:00 Dziecięce Lato Teatralne |
Dziecięce Lato Teatralne to jedyny plenerowy festiwalu teatralny dla dzieci w stolicy w okresie letnim.
Uczestniczą w nim zespoły i artyści z całej Polski, a w tym roku po raz pierwszy również zespoły zagraniczne. Festiwal Dziecięce Lato Teatralne to publiczność liczona w tysiącach i oferta spektakli w różnej technice. To święto teatru ruchu, śpiewu, słowa i pantomimy, ale również lalkarzy, i teatrów muzycznych. W ofercie programowej festiwal stawia na najwyższą jakość artystyczną spektakli dla tak wymagającego widza jakim jest dziecko. Dziecięce Lato wzbogaca letnią ofertę kulturalną stolicy dla dzieci, które całe wakacje lub przynajmniej jego część muszą spędzić w domach. To także oferta dla dzieci w ramach akcji „Lato w mieście”. Wreszcie na nasze spektakle przychodzą najmłodsi, którzy właśnie do stolicy przyjechali na letni odpoczynek. Jest to również propozycja skierowana do rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci ciekawych i wartościowych form spędzania czasu wolnego.
Festiwal odbywa się przez całe wakacje – lipiec i sierpień w II Ogrodzie Jordanowskim przy ul. Odyńca 6 (wejście główne od al. Niepodległości). Spektakle odbywają się raz w tygodniu – zawsze w środy, zawsze o godzinie 11. Wstęp na wszystkie spektakle wolny! W przypadku deszczowej pogody spotykamy się w Centrum Łowicka – ul. Łowicka 21.
Jak co roku zespoły występujące na festiwalu walczyć będą o Grand Prix przeglądu – statuetkę Pajacyka Dziecięcego Lata Teatralnego. W tym roku festiwal zainauguruje występ zeszłorocznego laureata – Teatr Bajlandia z nagrodzonym spektaklem „O smoku i królu leniuchu”.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Scena 96 oraz Stowarzyszenie Zmiana Społeczna. Patroni medialni: Program Drugi Polskiego Radia, Radio Dla Ciebie, Południe i portal internetowy Maluchy.pl Zapraszamy na stronę www.dlt.pl
23 sierpnia - Teatr Dramatyczny z Elbląga -Spektakl zrealizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich „Baśnie braci Grimm”. Pod tym wiele mówiącym tytułem kryje się oryginalne widowisko, którego scenariusz wykorzystuje motywy trzech klasycznych baśni Grimmowskich, w autorskim opracowaniu Bogdana Wąsiela i Grażyny Wydrowskiej. Spektakl utrzymany w konwencji zabawy w teatr. Trójka aktorów za pomocą prostych rekwizytów, zmiany elementów kostiumu i parawanu tworzy inscenizacje kolejnych opowieści. Każda z bajek ("Królewna zaklęta w chusteczkę'', "Koza, koźlęta i wilk'', "Czerwony Kapturek'' ) ma inny nastrój - od poetyckiego do żywiołowo - komicznego, a dramatyczne sytuacje budowane za pomocą prostych działań inscenizacyjnych pobudzają wyobraźnię i tej młodszej i starszej widowni. Oprawę muzyczną tworzą sami aktorzy grający "na żywo'' na instrumentach.
|