| 2006-07-03, 09:00 Jest woda w kranach !!!!!!! |
| Twórcy warszawskich wodociągów |
Tak zapewne wołali warszawiacy 120 lat temu, gdy po raz pierwszy jeszcze niezbyt liczni szczęśliwcy nie musieli dygać po wodę do pompy na podwórzu. 3 lipca 1886 r. po raz pierwszy w Warszawie popłynęła z kranów woda. Ukończono również budowę pierwszego kolektora kanalizacji miejskiej i jednocześnie rozpoczęła pracę stacja próbna do sprawdzania i napraw wodomierzy. W 1874 r. Komisja, której przewodziła inż. Alfons Grotowski, pojechała do Hamburga i Frankfurtu nad Menem. Tam zapoznała się z istniejącymi urządzeniami wodociągowymi i kanalizacyjnymi. Autorem tych rozwiązań był inż. William Lindley i to właśnie jemu Komisja zdecydowała się powierzyć zaprojektowanie i stworzenie takiego systemu wodociągowego dla Warszawy.
W grudniu 1875 roku przyjechał do Warszawy i przejął obowiązki Prezydenta miasta Rosjanin, generał major Sokrates Starynkiewicz (p.o. PREZYDENTA WARSZAWY w latach 1875-1892).
Tenże wojskowy miał pewną cechę, której tak bardzo brakuje obecnym włodarzom. Dobro publiczne stawiał ponad inne cele.
Będąc z natury człowiekiem energicznym z zapałem przystąpił do działania i doprowadził już w 1876 roku do podpisania umowy z z inż. Williamem Lindleyem na opracowanie wstępnego projektu wodociągów i kanalizacji dla Warszawy.
11 lipca 1881 roku magistrat podpisał kontrakt z synem Williama Lindleya - Williamem Heerleinem Lindleyem, który występował w imieniu ojca.
Kontrakt ów mówił o przygotowaniu szczegółowych projektów, kierowanie robotami i nadzór nad całością prac projektowych i wykonawczych.
William Heerlein Lindley objął funkcję Głównego Inżyniera budowy i eksploatacji wodociągów i kanalizacji w Warszawie - po przejściu Williama Lindleya na emeryturę. W 1889 roku, zastępcą młodego Lindleya, został Radca Magistratu inż. Alfons Grotowski. Kierował on budową na miejscu, zdając na bieżąco sprawę z postępu robót Lindleyowi. Kontrakt zobowiązywał Lindleya jedynie do trzech, rocznie, dwutygodniowych wizyt w Warszawie.
Nad realizacją prac czuwał Komitet Budowy Kanalizacji i Wodociągów. Z urzędu przewodniczył mu gen. Sokrates Starynkiewicz.
Komitet, działający w warunkach zaboru, był organem społecznym wyposażonym w szerokie kompetencje. W jego skład wchodziło dwudziestu warszawskich notabli i pięciu członków mianowanych przez Generał-Gubernatora.
Projekt W.H. Lindleya zakładał budowę Stacji Pomp Rzecznych na terenie przyległym do lewego brzegu Wisły na jej 509 - 510 km, Stację Filtrów przy ul. Koszykowej z urządzeniami uzdatniającymi wodę - piaskowymi filtrami powolnymi, wieżą ciśnień i budynkami maszynowni z pompami tłoczącymi wodę do sieci przewodów.
Kalendarium wydarzeń.
1876 r. - W. Lindley podpisuje umowę na wykonanie projektu wodociągów i kanalizacji dla miasta Warszawy.
1878 r. - W. Lindley zgodnie z umową dostarcza gotowe projekty wodociągów i kanalizacji do oceny i zatwierdzenia. 1881 r.- obydwa projekty zatwierdzone zostały do realizacji przez władze w Petersburgu.
1881 r. - Zarząd Miejski na czele z Prezydentem Sokratesem Starynkiewiczem zawiera kontrakt na budowę wodociągów i kanalizacji w Warszawie z Williamem Heerleinem Lindleyem działającym z upoważnienia ojca Williama Lindleya . William Lindley wycofuje się z prac w Warszawie, przekazując dzieło synowi.
1883 r. - rozpoczęcie budowy wodociągów i kanalizacji w Warszawie.
3 lipiec 1886 r. - pierwszy raz woda ze Stacji Filtrów popłynęła do mieszkańców Warszawy, czynna już była część kanałów. Na Stacji Filtrów uruchomiono pierwszą próbną stację do sprawdzania i napraw wodomierzy.
Pełne kalendarium i inne informacje znajdują się na stronach Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
|