www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-06-02, 09:00
Ja Wisła: Orkiestra Na Zdrowie i inne wydarzenia nad Wisłą
Rzecz się zacznie w Piątek 2 czerwca, o godz. 21, nocnym spacerem z pochodniami wzdłuż praskiego brzegu Wisły, od Mostu Gdańskiego do Mostu Łazienkowskiego. Na nocny sens w KinieMost zmierzać będziemy.

W sobotę, 3 czerwca, o godz. 11 z Portu Czerniakowskiego rowerowe Kryterium Wisły wyruszy ścieżki nad rzeka przecierać.
Wieczorem w sobotę o godz. 20, Orkiestra Na Zdrowie z Jackiem Kleyffem zagra na barce Herbatnik, naturalną muzykę do ruchu i słuchu. Jeśli deszcz padać się ośmieli, koncert pod Mostem Łazienkowskim nad samą Wisłą zabrzmi.

W niedzielę, 4 czerwca o godz. 11, Na Bielany z bulwaru pod Zamkiem Królewskim pobiegniemy, by tradycję przywrócić zapomnianą.
W niedzielę, od 11 do 18, drewnianą łodzią Stwora, po Porcie Czerniakowskim z pod Pomnika Sapera na Solcu, w godzinne rejsy pływać będziemy.
A wieczorem o 21. 45 seans filmowy jak zwykle.


NOCNA WISŁA
Czyli co Canaletto zobaczyłby dziś po fajrancie. Spacer z pochodniami o zachodzie słońca praskim brzegiem Wisły od Mostu Gdańskiego do Mostu Łazienkowskiego i specjalna projekcja filmowa w KinieMost.

Piątek 2 czerwca godz. 21 Most Gdański
Zbiórka przy wykręconych schodkach na lewym brzegu

Na Pragę przejdziemy zielonym mostem Gdańskim, by zachód słońca nad Stolicą podziwiać z miejsca, z którego Canaletto, dwieście lat temu miasto rzeczne malował. Spacerując brzegiem, z pochodniami w rękach szukać będziemy Warszawy nad Wisłą, na całym jej śródmiejskim odcinku. Przez plaże dzikie i malownicze lasy przedzierać się będziemy tropem bobra i siedem mostów od spodu zobaczymy. Pięciokilometrowa podróż nas czeka do Mostu Łazienkowskiego, którym na lewy brzeg powrócimy, by projekcję specjalną, dwugodzinną w KinieMost skonsumować. Buty trzeba mieć dobre i ptaków śpiących głośnymi rozmowami płoszyć nie należy. Latarki


KINOMOST
Piątek 2 czerwca, godz. 21.45, Most Łazienkowski, dwugodzinna projekcja do 24!

1. JAK BĘDZIEMY MIESZKAĆ W 2000 ROKU?, PRL, cz-b, 1973 r., Dlaczego przyszłe miasta miały by się trzymać ziemi? Czemu nie wykorzystać trzeciego wymiaru? Mamy przecież architektów i urbanistów z wielką wyobraźnią. Szkoda że dotychczas brak środków by mogli swoje projekty sprawdzić w realizacji... Czas zdunów i murarzy mija, nadchodzi czas fabryki na Żeraniu.
2. NIEBEZPIECZNI WSPÓŁMIESZKAŃCY, Bułgaria, kolor, 1974 r., Są zwinne i przebiegłe, pokonują wszelkie przeszkody, niestety nie pomogły nawet koty. Deratyzatorzy rozkładają zatrutą przynętę. Trzeba dokładnie wysprzątać spiżarnię i stale utrzymywać wzorowa czystość.
3. NASZA MILICJA, PRL, cz-b, 1968 r., Gdy wypoczęci biegniecie do szkoły, wasz dzielnicowy kończy nocna służbie. Budka z piwem, brzęk grubego szkła, ale już koniec zapasów podchmielonych siłaczy. Spędzą noc w czyściutkiej izbie wytrzeźwień. Na okazję do interwencji nie trzeba długo czekać na ulice wyrusza ORMO.

Ok. 23 projekcja specjalna się zacznie gdy wycieczka na Cypel dotrze:

4. CZARNA OSPA, Jugosławia, kolor, 1978 r., Nauka nie odkryła jeszcze skutecznego sposobu leczenia ospy a niektórzy ludzie sfałszowali dowody szczepień lub przypalili sobie skórę papierosem. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ospa dziewięć razy atakowała kontynent europejski. Film powinien stanowić ostrzeżenie dla wszystkich, którzy myślą.
5. PIELĘGNACJA CERY, PRL, kolor, 1981 r., Pielęgnacja twarzy panów poza myciem polega na goleniu. Pollena poleca duży wybór kosmetyków. Można także stosować białko jaja lub tarta marchewkę.
6. NA ULICY NIE JESTEŚ SAM, PRL, cz-b, 1984 r., Chłopcze to tylko tobie wydaje się że możesz beztrosko buszować po jezdni. Ulica to świat zasad ruchu drogowego, tu czyha śmierć. Jeśli chcesz być sportowcem stadiony stoją przed tobą otworem. Młodzież w wieku bohaterskim przysparza milicji wiele kłopotów. A najgorzej, gdy chodzi stadami.
7. PŁASTUGA, PRL, kolor, 1965 r., Cóż wiemy o tym co kryją morskie głębiny? Na samym dnie żyje płastuga. Płastuga pływa niechętnie. Lubi natomiast przebywać na dnie. Oczy przesunęły się jej na druga stronę głowy.
8. NORZYCZKI I DZIECI, Bułgaria, kolor, 1970 r., Szczęście z papieru wycięte.

Niedziela 4 czerwca, godz. 21.45

1. SPECJALIŚCI W MUNDURACH, PRL, cz-b, 1966 r., Nasz kotek jest chory i leży w łóżeczku, broszka świeci w ciemnościach. Odsypać, dołożyć -trochę już to myszka trąci w wieku atomowym. Głowy zaczynają pracować, powstaje centymetr elektronowy.
2. POSZUKIWACZE JUTRA, PRL, cz-b, 1976 r., Wielkie dzieła są jak wielkie morza, czasem wyruszają na nie ludzie, którzy praw morza i zasad żeglugi nie znają. Do pierwszego spustu surówki zostało 156 dni. Co mnie obchodzi?, ja na rozbitej płynę łodzi.
3. PO PRACY ODPOCZYNEK I ROZRYWKA, PRL, cz-b, 1984 r., W domach uzdrowiskowych można nie tylko wypocząć, ale tez podleczyć pewne schorzenia. Ludziom potrzebne są imprezy rozrywkowe, które zaspokajają ich potrzeby kulturalne. Nie wszystkim wystarcza radio i telewizja. Najwięcej jednak widzów maja seanse kinowe.
4. DRAPIEŻNE ROŚLINY, Węgry 1965, kolor, Chwytają swoje ofiary w żywe pułapki mające najbardziej wysublimowane kolory i najpiękniejsze zapachy. Jeśli ześlizgniesz się z krawędzi do tego kielicha, czeka cię niechybna śmierć.




KRYTERIUM WISŁY 6
Sobota, 3 czerwca, godz. 11
Start z drewnianego mostku w Porcie Czerniakowskim

Najtrudniejsze wyzwanie dla miłośników dwóch kółek: Wisła w Warszawie. Trasa rajdu dwadzieścia sześć kilometrów brzegiem prowadzi dzikim i czternaście razy mosty przekracza, Ze świecą by szukać ścieżki rowerowej nad rzeką, a te, co są, grożą ciężkimi uszkodzeniami ciała. Jechać, więc będziemy powoli, rybitw lotem oko ciesząc i wydry śladów szukając. Kolektory ściekowe, wysypiska śmieci i gruzu ze zgrozą przebrniemy, statków wraki znajdując i mostów zatopionych ślady. W piasku wiślanym po osie i w cieniu wierzb rozłożystych, kąpiel w nieczynnych basenach Wisły sucha. Rzeki poznanie celem, którą miasto od siebie odepchnęło lekkomyślnie, wartość największą swą tracąc.
Meta w Porcie Czerniakowskim gdzie:


W sobotę 3 czerwca o godz. 20 na barce Herbatnik, lub, jeśli deszcz padać ośmieliłby się, pod Mostem Łazienkowskim nad rzeką samą:

ORKIESTRA NA ZDROWIE
z Jackiem Kleyffem
naturalną muzykę do ruchu i słuchu zagra w słońca zachodzącego blasku i świec płomykach.


NA BIELANY, NA BIELANY
W niedzielę 4 czerwca godz. 11
Spotykamy się nad Wisłą pod Zamkiem Królewskim, przy moście Śląsko-Dąbrowskim i zgodnie ze starą warszawską tradycją, na Bielany, szlakiem pielgrzymek za obrazem św. Bonifacego, w drugi dzień Zielonych Świątek ruszamy. Marszobiec będziemy pierwszy km beton-ścieżką. Potem tuż nad Wisłą ścieżką dziką, aż do źródełka na skrzyżowaniu Pergaminów i Dewajtis. Po drodze masa atrakcji - zardzewiałe barki w lesie łęgowym, korektor ściekowy, wysepki i Wielka Dzika Woda, Piaskarnia z Górami Piasku, ujście rzeczki Rudawki i ujęcie dla Smoka Warszawskiego, czyli Huty... Kończymy u stóp klasztoru Kamedułów przy źródle, gdzie od 1835r z paszczy żeliwnego lewiatana sączy się woda, gdzie wyryty jest wodozbiór Wisły z 15 marca 1888. Meta na polanie widokowej pod dębem, wałówkę w kosz wiklinowy wziąć warto by siły nadwątlone wzmocnić w Rezerwacie Lasu Bielańskiego wypoczywając.

REJS W PRZESŁOŚĆ
Niedziela, 4 czerwca, od godz. 11 do 18.
Łodzią drewnianą Stwora z plaży pod Pomnikiem Sapera na Solcu, pływać będziemy po Porcie Czerniakowskim. Łódź jednym wiosłem pychowym napędzana, dziesięć osób zabiera w podróż godzinną, po historii miasta rzecznego. Przez bramę przeciwpowodziową do Portu wpłyniemy, Amsterdam warszawski podziwiać i Most Łazienkowski od spodu oglądać, gdzie Andrzeja Hrabiego Zamoyskiego Towarzystwo Żeglugi Parowej stało od 1848 roku. Tam Port Zimowy na Czerniakowie się ciągnie, bulwar stuletni na brzegu i palisada dębowej kei chyli się ku wodzie. Stocznie stare i basen zimowiska statków na końcu wspomnieniem są żeglugi świetności parowej. Kto zaokrętować się nie zdąży, przez 16 niedziel czas będzie miał jeszcze.

dodał/a: Piotr Kotkowski
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting