www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-05-31, 09:00
Strefa działań wojennych w TR Warszawa
Czwarta premiera projektu TR/PL. Dramat Michała Bajera w reżyserii Natalii Korczakowskiej.

Obsada: Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Rafał Maćkowiak

Reżyserka o spektaklu:
To, co od początku zwraca uwagę w dramatach Michała Bajera, to język. Ich styl jest prosty, pozbawiony manierystycznych chwytów. Równocześnie bliski codziennej komunikacji i odległy od niej, bo zrytmizowany, bardzo muzyczny: każdemu z bohaterów przypisana jest charakterystyczna fraza, której przetworzenia wyrażają przemiany postaci. Dotyczy to w tym samym stopniu sztuki "Verklarte Nacht", co nowego tekstu "Strefy działań wojennych". W odniesieniu do tych sztuk nie daje się zastosować klucza psychologicznego, to nie jest dramaturgia realistyczna. Nie oznacza to jednak spłaszczenia postaci i obrazu rzeczywistości. Wręcz przeciwnie: taka metoda pisania dotyka sfer zwykle pomijanych przez bardziej tradycyjnie budowane dramaty, pozwala uchwycić bogactwo emocji ludzi uwikłanych w bardzo proste, ale przez to i silne konflikty.

"Strefa działań wojennych" to historia trojga ludzi - matki, córki i chłopaka córki - których świat budowany jest na strachu i nieufności wobec tego, co zewnętrzne. To aktualny problem, chociażby z tego względu, że dominujący od pewnego czasu również i w Polsce dyskurs publiczny w sposób widoczny stawia sobie za cel wytworzenie klimatu wszechobecnego zagrożenia, narzucenia społeczeństwu postawy obronnej. Sztuka Michała pokazuje konsekwencje takiego myślenia. Bohaterowie spektaklu mieszkają w domu, który jest równocześnie schronem mającym dać im poczucie bezpieczeństwa. Ale to poczucie bezpieczeństwa jest iluzoryczne, dlatego świat tych ludzi nieustannie się rozpada, nieustannie podejmować muszą wysiłek składania go na nowo.

Bilety 30 zł, wejściówki 15 zł
TR Warszawa
ul. Marszałkowska8
www.trwarszawa.pl

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting