www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-05-30, 20:02
Światowy Dzień bez Tytoniu
Środa dniem bez papierosa, fot. wp.pl / K. Żelazowski
Środa dniem bez papierosa, fot. wp.pl / K. Żelazowski
W środę, 31 maja, będziemy obchodzić Światowy Dzień bez Tytoniu. W czasie festynów i akcji ulicznych w całej Polsce będzie można skorzystać z porad lekarskich jak rzucić palenie oraz wykonać podstawowe badania. Centralne obchody przygotowano w Warszawie.

"Każdy papieros niszczy Twoje zdrowie" - to hasło tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu. Ma ono zwrócić uwagę na fakt, że palenie papierosów zawsze i w każdej ilości prowadzi do uszkodzenia zdrowia.

Tego dnia w całej Polsce odbędą się różne akcje antytytoniowe: happeningi plenerowe, uliczne punkty poradnictwa "jak rzucić palenie", konkursy i działania edukacyjne na terenie szkół.

Jak powiedział we wtorek dyrektor ds. nauki z fundacji Promocja Zdrowia (organizatora obchodów) Krzysztof Przewoźniak, ponad 3,5 miliony Polaków zrezygnowało z palenia dzięki akcji "Rzuć palenie razem z nami", organizowanej przez fundację od 1991 roku.

Centralne obchody Dnia bez Tytoniu w Polsce odbędą się w Warszawie. Ok. godz. 12.15 z Ronda De Gaulle'a do placu Zamkowego ruszy korowód, który utworzy młodzież w koszulkach z napisem "Nie palę" oraz orkiestra Komendy Stołecznej Policji, Zabytkowy wóz strażacki.

Ok. 13 na placu Zamkowym rozpocznie się festyn. Do godz. 18 będzie tam można skorzystać z porady lekarskiej w rzuceniu palenia, wykonać podstawowe badania (ciśnienie krwi, poziom cukru i cholesterolu, tlenku węgla w wydychanym powietrzu, badanie spirometryczne), otrzymać materiały edukacyjne dotyczące palenia tytoniu. Będzie też okazja do sprawdzenia masy ciała i skorzystania z porady dietetyka.

Cały obszar akcji na Placu Zamkowym zostanie ogłoszony strefą beztytoniową, której granic będą strzegli "strażnicy" w kominiarkach z karabinami w kształcie papierosa oraz harcerze rozdający materiały edukacyjne.

Po centrum Warszawy będą krążyły specjalnie oznakowane, zabytkowe tramwaje, do których studenci Akademii Medycznej na bezpłatną przejażdżkę zaproszą wszystkich, którzy chcą rzucić palenie.

Również w wielu innych miastach Polski odbędą się podobne festyny.

Światowy Dzień bez Tytoniu został zainicjowany w 1988 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i jest obchodzony co roku 31 maja.

Jak wynika z danych fundacji Promocja Zdrowia, w dorosłej populacji Polski jest obecnie około 10 mln palaczy. Mężczyźni palą średnio ok. 20 papierosów dziennie, kobiety - 15). Polacy palą przez wiele lat (mężczyźni średnio 23 lata, kobiety - 20 lat)


źródło: Internet + własne zaangażowanie
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting