| 2006-05-20, 10:52 Śladami kolczastych dinozaurów - wystawa |
| Rekonstrukcja kentrozaura wykonana przez Krzyszłofa Kuchnio (Fot. Katarzyna Dral) |
W Sali im. Józefa Morozewicza Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego przy ulicy Rakowieckiej 4 (wejście od Wiśniowej) od 19 maja 2006 roku czynna jest wystawa "Śladami kolczastych dinozaurów" Wystawę wykonał zespół Muzeum Geologicznego PIG: Karol Sabath (postery i ulotka) Gerard Gierłiński (koncepcja i zdjęcia) Agata Ołszyńska (model tropu i stopy) Izabela Płoch i Włodzimierz Mizerski (koordynacja) model kentrozaura: Krzysztof Kuchnio mapy paleogeograficzne: Ronałd C. Blakey
Wykorzystano też źródła archiwalne (Internet)
Wystawa ;powstała przy współpracy z: Prehistoric Museum, The Coliege of Eastern Utach, Price City. Museum of Natural History, University of Colorado. Morrison Natural History Museum, Morrison, Colorado.
Ekspozycja obejmuje szereg okazów (oryginałów i odlewów) tropów jurajskich dinozaurów z Polski i USA, rekonstrukcje szkieletu stopy stegozaura i wyglądu kentrozaura, na tle rekonstrukcji krajobrazu jurajskiej plaży z okolic Bałtowa, a także postery przedstawiające ewolucję poglądów na stegozaury i ich tropy.
Postery są ilustrowane zdjęciami i rysunkami tropów, szkieletów i rekonstrukcji różnych dinozaurów związanych z tematyką ekspozycji - archiwalnymi rycinami, zdjęciami i rysunkami wykonanymi przez autorów.
Ponadto na posterach przedstawiono elementarne wiadomości i pojęcia z zakresu paleoichnotogii - nauki zajmującej się badaniami skamieniałości śladowych.
Już wśród pierwszej trójki europejskich gadów kopalnych, dla których Richard Owen ukuł w 1842 roku nazwę Dinosauria, był przedstawiciel grupy kolczastych, opancerzonych tyreoforów, Hylaeosaurus z Anglii. Trzydzieści lat później najważniejsze odkrycia pochodziły z Dzikiego Zachodu Ameryki Północnej, gdzie toczyła się rywalizacja poszukiwaczy pracujących dla Edwarda Drinkera Cope'a i Othnniela Charlesa Marsha. To właśnie ten ostatni opisał pierwszy szkielet Stegosaurus, a następnie kolejne okazy (zaliczane przezeń do nowych gatunków). Kolejne postery przedstawiają historię pionierskich odkryć i zmieniających się interpretacji znalezisk kostnych stegozaurów- np. ułożenia i liczby płyt kostnych na grzbiecie i kolców ogonowych oraz ich funkcji.
Kentrozaur, jak inne stegozaury, oprócz bardzo małego mózgu w głowie miał dziesięciokrotnie większe rozszerzenie rdzenia kręgowego w okolicy krzyżowej (tak zwany drugi mózg) o niejasnej funkcji.
Więcej: www.pgi.gov.pl
źródło: Informacje organizatora
|