www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-05-19, 09:00
Ładnie się zaświeci pochylnia Warszawskiej Stoczni Rzecznej
Trzysta świec zapłonie w sobotni wieczór na brzegu Portu Czerniakowskiego, To Dautenis zagra na barce Herbatnik! Światłami Portu, z mroku nocy, dobre duchy przywoływać będzie stu letnia pochylnia Warszawskiej Stoczni Rzecznej, na której barka spoczywa. Przyjeżdżajcie na rowerach z karimatami na bagażnikach. A KinoMost jak zwykle w piątek i niedzielę.

ŚWIATŁA PORTU CZERNIAKOWSKIEGO: koncerty na barce Herbatnik, połączone z iluminacją brzegów Portu Czerniakowskiego 300 świecami. Ładnie się zaświeci pochylnia Warszawskiej Stoczni Rzecznej.

Sobota 20 maja, godz. 21.15

Koncert zespołu Dautentis, na barce Herbatnik przy pochylni Warszawskiej Stoczni Rzecznej. Pochodzący z Suwalszczyzny zespół Dautentis wykonuję muzykę inspirowaną tradycją muzyczną własnego regionu - Suwalszczyzny.

Na repertuar grupy składają się autorskie opracowania tradycyjnych pieśni Suwalszczyzny, ale także pieśni wykonywane w tradycyjnej formie a'capella oraz melodie taneczne. Pieśni wykonywane przez zespół pochodzą zarówno z nagrań archiwalnych jak i własnych spotkań z tradycyjnymi śpiewakami. Pierwszy występ przed szersza publicznością miał miejsce w kwietniu 2005 r. w studiu im. Lutosławskiego na Festiwalu "Nowa Tradycja" organizowanym przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej gdzie zespół zdobył nagrodę I stopnia Prezesa Polskiego Radia.

Zespół wystąpi w składzie:
Monika Chomicz - śpiew
Małgorzata Makowska - śpiew, harmonia pedałowa,
Agnieszka Sroczyńska - viola d'amore, skrzypce
Paulina Zielińska - śpiew
Piotr Fiedorowicz - gitara, śpiew

Dautenis to jedna z kilku odtworzonych przez językoznawców, lokalnych nazw jaćwieskich odnosząca się do dwóch jezior Suwalszczyzny obecnie nazywanych Dowcień.

Dautenis w języku Jaćwięgów miało oznaczać tyle co "Szybko, mocno zamarzające jezioro" Nazwa bardzo trafna bowiem ludzie mieszkający całe życie nad obecnymi Dowcieniami opowiadają, że zimą można po nich jeździć końmi i sankami znacznie wcześniej niż po innych jeziorach w okolicy...

Inne mniej naukowe, ale równie intrygujące wyjaśnienie egzotycznie brzmiącej bałtyjskiej nazwy to "jezioro duchów", czyli jaćwieskich Daus. Ponoć pogańscy Bałtowie wierzyli, że dusze ludzkie po śmierci na czas oczyszczenia zamieszkują w świętych jeziorach lub rzekach...

Które z tych wyjaśnień jest bliższe prawdy chyba nie jest szczególnie istotne... Oba są bardzo ciekawe i magiczne, myśmy zaakceptowali i jedno i drugie ;-). Jedyne, czego możemy być pewni to, że nazwa ta spotykana jest tylko na dawnym terytorium Jaćwięgów i z całą pewnością jest nazwą jaćwieską.

Dla nas Dautenis to nie tylko jezioro, nad którym spędziliśmy mnóstwo czasu, to przede wszystkim symbol odgrzebywania zapomnianych przez lata nazw, słów, symboli, pieśni i melodii...

KINOMOST:
Projekcje 16 milimetrowych filmów na starym spadochronie pod Mostem Łazienkowskim:

Piątek 19 maja, godz. 21.15:

1. PRZYSZŁOŚĆ ZACZYNA SIĘ DZISIAJ, Polska, cz-b, 1972 r.
Statystyczna babcia często ma kłopoty z wątrobą i z chęcią odstąpi swój schab reszcie rodziny. Zdolnych głów i wielkich talentów w naszym kraju nie brakuje! Polska wkracza w drugą fazę rozwoju po 6 zjeździe PZPR... Serdeczne podziękowanie za zaszczytne zaufanie. Edek.
2. LEKCJA BEZPIECZNEJ JAZDY, Polska, kolor, 1978 r.
Ten przed nami mnie denerwuje, wyprzedzę go! W żadnym wypadku, był znak niebezpieczny zakręt! Kpt. Żbik po godzinach.
3. WIATR PRZEDWIOŚNIA, Polska cz-b., 1978 r.
Polska, nie dlatego powstała, żeby dygnitarz cywilny lub wojskowy, pędzący automobilem obryzgiwał błotem dziadów i żebraków chowających się po bramach. Na co wy czekacie? Stefan się pyta.
4. DELFINY, Bułgaria, kolor, 1988 r.
Te sympatyczne ssaki żyły kiedyś wraz z nami na lądzie, gdy tylko zorientowały się co się święci, dały nura.
5. MOJE ZĘBY ŚWIADCZĄ O MNIE, Polska, kolor,
Zęby trzeba myć po obiedzie. Jeśli ktoś je w domu obiad. Ze sklepiku szkolnego zniknęły słodycze... Szczoteczka do zębów atakuje.

Niedziela, 21 maja, godz. 21.15:

1. DŻENTELMEN PILNIE POSZUKIWANY, Polska, kolor, 1982 r.
Co ma zrobić kierowca malucha? Stać i spokojnie mrugać!
2. MLEKO I JEGO PRZETWORY, Polska, cz-b, 1976
Jeżeli do słodkiego mleka dodamy grzybki, to po okresie fermentacji otrzymamy kefir. Dzięki kefirowi będziecie silni i zdrowi.
3. KORZENIONÓŻKI, Polska, cz-b., 1961 r.
Bez jądra Ameba nie mogłaby żyć. Przez środek nibynóżki przelewa się protoplazma. Było ich wiele gatunków, a każdy miał inny pancerzyk. Pozostały z nich Góry Świętokrzyskie.
4. MONTAŻ BUDYNKÓW MIESZKALNYCH
Przed rozpoczęciem pracy brygada ustala wielkość działki roboczej. Montuj szybko i dokładnie!
5. DROMADER Z PUSTYNI THAR, Polska, kolor, 1982 r.
Wielbłąd w okresie godowym staje się agresywny, kopie, ryczy i gryzie.
6. LATAJĄCY KOZIOŁ, Polska, kolor,
Westchnął kozioł biedaczysko i znów poszedł po szerokim szukać świecie, tego, co jest bardzo blisko.

Fundacja Ja Wisła zaprasza do Portu Czerniakowskiego, wstęp i występ wolny, wolno palić, upraszamy jednak o przynoszenie popielniczek na pety i zabieranie wszelkich poakowań do domu.

Przemek Pasek
www.jawisla.pl

dodał/a: Piotr Kotkowski
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting