www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-05-17, 09:00
Międzynarodowy Dzień Celiakii
po raz pierwszy obchodzony również w Polsce.

Chcielibyśmy zainteresować Państwa informacją o obchodach Międzynarodowego Dnia Celiakii, które odbędą się

21 maja
na Rynku Nowego Miasta w Warszawie,
w godz.12.00-19.00.

Międzynarodowy Dzień Celiakii będzie imprezą rodzinną, rodzajem pikniku dla dorosłych i dzieci, podczas którego chcemy przybliżyć wszystkim uczestnikom i mediom tematykę związaną z celiakią oraz problemy ludzi na diecie bezglutenowej, jak również przedstawić producentów żywności bezglutenowej obecnych na polskim rynku i ich produkty.

Będzie to początek kampanii społecznej uświadamiającej istnienie choroby i chorych, którym szkodzi zwykły chleb, podstawowy pokarm w polskiej tradycji żywieniowej. Ponadto będzie to jedyna okazja do spotkania i poznania się osób będących na diecie bezglutenowej, przybyłych z całej Polski w dniu ich święta, które już od wielu lat obchodzone jest w Europie.

W trakcie imprezy odczytana zostanie petycja do władz RP, w której chorzy na celiakię i inne osoby na diecie bezglutenowej domagają się swoich praw: wpisania celiakii na listę chorób przewlekłych, wprowadzenia refundacji żywności bezglutenowej zgodnie z normami Unii Europejskiej, uregulowania i ujednolicenia sytuacji prawnej osób chorych na celiakię i pozostających na diecie bezglutenowej, stworzenia programu edukacyjnego dla środowiska medycznego i całego społeczeństwa.


Organizatorem Międzynarodowego Dnia Celiakii jest Fundacja „Celiakia”, patronem naukowo-medycznym Instytut Matki i Dziecka w Warszawie a patronat medialny objęło Radio „KOLOR”.
Głównym sponsorem imprezy jest firma „Ultraeuropa”, a współorganizatorem serwis internetowy www.celiakia.pl


W programie części rozrywkowej Pascal Brodnicki ugotuje bezglutenowo, Michał Ogórek nauczy nas piec bezglutenowy chleb, a szczyptę uśmiechu doda kabaret młodych aktorów „Macież”. Dla dzieci - Justyna Sieńczyłło i Emilian Kamiński zaśpiewają piosenki, na scenie pojawi się „Mały strażak”, a poza sceną, zabawę i opiekę zagwarantują wykwalifikowani animatorzy.


Imprezę wzbogacą zaproszeni goście, m.in. pani Monika Beck-Pietrzak opowie o swojej książce „Moje dziecko jest na diecie”. Ponadto lekarze i dietetycy udzielą porad i konsultacji związanych z chorobą a producenci żywności bezglutenowej zaprezentują swoje produkty. Na miejscu powstanie również kawiarenka bezglutenowa.

Szczegółowy program pikniku dostępny jest na stronie organizatora: www.fundacjaceliakia.pl

------------------------

Celiakia -
(choroba trzewna) nie jest alergią, choć często jest z nią mylona. Jest trwającą całe życie chorobą o podłożu genetycznym, charakteryzującą się nietolerancją glutenu - białka zawartego w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie). W efekcie zniszczenia przez gluten kosmków jelitowych pokarm wchłania się w minimalnych ilościach, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych, poważnych objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.

Do niedawna celiakia uznawana była za rzadkie schorzenie występujące głównie u małych dzieci . Nie jest to prawdą - choroba może ujawnić się w każdym wieku, obecnie najczęściej wykrywa się ją u osób 40-50 -letnich. Nie leczona celiakia prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych - z osteoporozą, bezpłodnością, zaburzeniami psychicznymi i nowotworami układu pokarmowego włącznie. Celiakię diagnozuje się badaniem krwi na poziom specyficznych dla niej przeciwciał, a następnie wykonuje prosty zabieg pobrania maleńkiego fragmentu jelita do badania.

Jest to pod względem częstości występowania druga po hipolaktazji (mleko) nietolerancja pokarmowa człowieka. Ostatnie badania nad jej występowaniem szacują częstość zachorowań na 1:100 osób (tak więc w Polsce chorych jest ok. 380 000 osób). Niestety - wykrywa się jedynie kilka procent z wszystkich przypadków. Pozostałe osoby nie są świadome choroby, której co prawda nie można wyleczyć, ale z którą można normalnie żyć, jeśli stosuje się ściśle zasady diety bezglutenowej.



"Fundacja „Celiakia" -
jest organizacją pozarządową, powstałą w grudniu 2005 r. w celu niesienia wszechstronnej pomocy chorym na celiakię i ich rodzinom, jak również wszystkim będącym z różnych powodów na diecie bezglutenowej. Naszą misją jest szerzenie wiedzy o celiakii w społeczeństwie, pogłębianie jej wśród chorych i ich rodzin, współpraca ze środowiskami medycznymi, a przede wszystkim jednoczenie samych chorych wokół głównego celu, jakim jest poprawa jakości ich życia w świecie „pełnym glutenu”.



Autor:
Małgorzata Źródlak,
Fundacja „Celiakia”,
www.fundacjaceliakia.pl

dodał/a: Michał Pawlik
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting