| 2006-05-12, 11:08 Pamiętać o przewrocie majowym |
12 maja 1926 r., marszałek Józef Piłsudski wkroczył do Warszawy na czele zbuntowanych oddziałów. Atmosferę tamtych dni przypomną rozpoczynające się dzisiaj otwarte spotkania z historią.
W południe na skwerze u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia zostanie otwarta plenerowa wystawa fotograficzna "Warszawa, maj 1926". Będzie ją można oglądać do 20 czerwca. Pierwsza część ekspozycji pokazuje wojskowy zamach stanu i trzydniowe walki uliczne. Zginęło w nich ok. 400 osób. Druga część wystawy pokazuje codzienne życie mieszkańców stolicy, zakupy na Krakowskim Przedmieściu czy spacery po parku Saskim.
Wystawa to jednak nie wszystko. - Do niedzieli na skwerze będzie można spotkać gazeciarzy i zobaczyć automobile z okresu międzywojennego oraz kupić broszury na temat wydarzeń majowych 1926 r., pocztówki i reprodukcje gazet - zaprasza Marta Garsztka z Domu Spotkań z Historią, który współorganizuje imprezę z Ośrodkiem Karta.
PROGRAM: Skwer na rogu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia:
> piątek, godz. 12 - otwarcie wystawy, godz. 16 - koncert jazzowy > piątek i sobota, godz. 21 - plenerowa projekcja filmów o starej Warszawie > sobota, godz. 13 - koncert kwartetu Verano Quartet > niedziela, godz. 13 - koncert kwintetu Vincent Brass
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20:
> piątek i sobota, godz. 13 - 17 - projekcje archiwalnych filmów o Warszawie lat 20. XX w. > piątek, godz. 18 - panel historyczny z udziałem m.in. prof. Andrzeja Garlickiego i prof. Tomasza Nałęcza > sobota, godz. 18 - spotkanie z udziałem varsavianistów
kbac, Rzeczpospolita
|