| 2006-03-27, 14:53 Ekologiczny program "Wydra" poszukuje wolontariuszy |
|
Uwaga! Trwa rekrutacja uczestników do pierwszej edycji ekologicznego programu Wydra (koordynacja Muzeum Pałac w Wilanowie). Na zgłoszenia czekamy do 31 marca! Poszukiwani są zaangażowani licealiści (stki).
Celem interdyscyplinarny projektu WYDRA jest ochrona i wywieranie wpływu na poprawę ekosystemu wilanowskiego. Na potrzeby projektu Dział Edukacji Muzeum Pałac w Wilanowie zaadoptowało wydrę Nurka z warszawskiego ZOO. Przez dwa miesiące (kwiecień-maj 2006) warszawska młodzież będzie eksplorowała tereny Skarpy Wiślanej na wysokości Wilanowa, szukując inspiracji do różnorodnych działań związanych z projektem.
Projekt Wydra skierowany jest do uczniów z warszawskich liceów, lokalnej społeczności Wilanowa, a także mieszkańców stolicy. W trakcie trwania projektu wytypowana do zespołów młodzież ma szansę zdobyć różnorodne umiejętności praktyczne: - korzystanie z aparatury badawczej, - poznanie tajników pracy dziennikarza, (fotografia reporterska i przyrodnicza, warsztat dziennikarza prasowego) - projektowanie i wykonanie kostiumów i przedmiotów scenografii projektu, - poruszanie się w różnorodnym terenie, - przygotowanie układu tanecznego, - zaprojektowanie indywidualnej trasy turystycznej (rowerowej, kajakowej) na obszarze objętym projektem (Park Wilanów, Natolin, Morysin).
Dlaczego wydra? ------------------- Na terenie Parku Wilanowskiego żyją dzikie wydry. Jest to gatunek znajdujący się pod ochroną. Aby zwrócić uwagę na warunki życia wydry europejskiej na terenie Warszawy, Muzeum zaadoptowało wydrę Nurka z warszawskiego ZOO.
Nie tylko ekologia ------------------- Dzięki projektowi Wydra uczestnicy – licealna młodzież – będzie mogła zdobyć nie tylko wiadomości dotyczące ekologii tego terenu, ale ma szansę rozwinąć swoje zdolności artystyczne (pisarskie, fotograficzne, plastyczne, taniec).
Dlaczego Ty ------------------- Projekt Wydra przeznaczony jest dla poszukujących, wrażliwych, uczniów z warszawskich liceów, lokalnej społeczności Wilanowa.
Zespoły ------------------- Projekt realizowało będzie sześć kilkuosobowych zespołów. Zespół badawczy będzie, m. in. badał ślady wydry i innych ssaków występujących na tym terenie. Zespół przewodników będzie odkrywał tereny Parków: Morysin, Wilanów i Natolin. Zadaniem tego zespołu jest także stworzenie samodzielnej trasy rowerowej lub kajakowej. W Zespole Gabi można będzie nauczyć się szycia kostiumów, robienia biżuterii i gadżetów inspirowanych wilanowską przyrodą. Zespół tańca wydry przygotuje układ taneczny, który zaprezentuje w czasie Święta Wydry i innych imprez towarzyszących. Grupa osób zainteresowana wydrami Nurkiem i Płotką stworzy zespół opiekunów wydry, którego terenem działania będzie warszawskie ZOO. Uczestnicy projektu będą stale pod czujnym okiem członków zespołu reporterskiego. W tym zespole można będzie nauczyć się fotografii reporterskiej, przyrodniczej, stworzyć samodzielny film inspirowany działaniami w ramach projektu.
Kadra ------------------- Pracę w zespołach poprowadzą najlepsi specjaliści z poszczególnych dziedzin. Kadrę zespołu badawczego stanowią naukowcy z Centrum Badań Ekologicznych Polskiej Akademii Nauk i Zakładu Zoologii Leśnej i Łowiectwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Przewodników wydry poprowadzi Przemek Pasek z Fundacji JA WISŁA, który od lat interesuje się przyrodą Warszawy i okolic. Osoby z zespołu opiekunów wydry będą mogły skorzystać z doświadczeń Marii Krakowiak, wieloletniego pracownika Stołecznego ZOO. Osobą, która poprowadzi zespół tańca wydry jest Ilona Trybuła, prowadząca warsztaty w Szkole Aktorskiej Państwa Machulskich. Tajnikami warsztatu fotoreportera podzieli się z młodzieżą Jerzy Gumowski, fotoreporter Gazety Wyborczej. Do pracy nad samodzielnym filmem przygotuje młodzież Małgorzata Szyłak, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.
Kontakt: ------------------- Koordynator projektu: Maciej Steppa maciej@wydra.org.pl Tel. 0/ 509-300-242 Tel. 842-81-01, wew. 132
Sekretarz projektu: Sabina Steckiewicz sabina@wydra.org.pl Tel. 0/500-092-076
http://www.wydra.org.pl
dodał/a: Piotr Kotkowski
|