www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2003-10-23, 09:00
Warszawa/Pisarzy/003/
W ramach festiwalu literackiego "Warszawa/Pisarzy/003/", w czwartek, 23 października odbędzie się (oczywiście w Pałacu Ujazdowskim):

KLUB EX LIBRISU: "MONOLOGI POLSKO-ŻYDOWSKIE": Henryk Grynberg, Przemysław Czapliński, Konstanty Gebert, Ireneusz Krzemiński [Kolekcja]

Henryk Grynberg (ur. 1936)
lata 1942-44 przeżył w kryjówkach i na tzw. aryjskich papierach. W latach 1954-58 studiował na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego, po czym został aktorem w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Pod koniec 1967 roku odmówił powrotu z występów w USA. Odbył studia magisterskie z literatury rosyjskiej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, po czym przez dwadzieścia lat pracował w U.S. Information Agency i Głosie Ameryki w Waszyngtonie. Jest m.in. autorem powieści: Żydowska wojna, Zwycięstwo, Kadisz Dziedzictwo, zbiorów opowiadań, w tym Drohobycz, Drohobycz (nominowanego do Nagrody Nike 1998), zbioru esejów Prawda nieartystyczna i tomów poezji oraz opowieści dokumentalnych, z których Memorbuch był nominowany do Nagrody Nike. Jego proza jest tłumaczona na angielski, francuski, niemiecki, włoski, hebrajski, holenderski i czeski. Laureat licznych nagród literackich. Należy do Amerykańskiego PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Przemysław Czapliński (ur. 1962)
historyk literatury, krytyk, profesor Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu; autor m.in. Śladów przełomu, książki o prozie polskiej lat 1976-1996, oraz napisanej wspólnie z Piotrem Śliwińskim krytycznoliterackiej syntezy Literatura polska 1976-1998. Ostatnio opublikował "Ruchome marginesy. Szkice o literaturze lat 90." (Znak, Kraków 2002).

Konstanty Gebert (ur. 1953)
publicysta i międzynarodowy reporter "Gazety Wyborczej", prezes Stwowarzyszenia i redaktor pisma "Midrasz". Jego artykuły ukazują się m.in. w "Survey" (Londyn), "La Nouvelle Alternative" (Paryż), "MicroMega" (Rzym), "Respect" (Praga), "Beselo" (Budapeszt), "Svijet" (Sarajewo), "Maariv" (Tel Aviv), "New Republic" (Nowy Jork), "Los Angeles Times". Autor czterech książek m.in. dotyczących negocjacji przy Okrągłym Stole oraz wojny jugosłowiańskiej

Ireneusz Krzemiński (ur. 1949)
profesor socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i Gdańskiego, prowadzi badania m.in., na temat antysemityzmu i stereotypów narodowych. Od 1996 członek Zarządu Polskiego PEN Clubu. Autor i współautor wielu publikacji z dziedziny socjologii społecznej, m.in. Czy Polacy są antysemitami? Wyniki socjologicznego badania, Solidarność. Projekt polskiej demokracji, Co się dzieje między ludźmi.

a także:

KAWA NA ŁAWĘ: LEKCJA NR 1: "CO POETA CHCIAŁ PRZEZ TO POWIEDZIEĆ?"
Poeci: Dariusz Foks, Edward Pasewicz Tadeusz Pióro, Marta Podgórnik, Piotr Sommer, Andrzej Sosnowski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Adam Wiedemann, Bohdan Zadura. profesorowie: Michał Paweł Markowski. Prowadzi Marcin Baran [piwnice]

Marcin Baran (ur. w 1963)
absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, związany w latach 80-tych z grupą "bruLionu". Poeta, eseista, redaktor "Przekroju". Doceniony przez czytelników i krytykę (nominacja do nagrody Nike). Jego debiutancki tom wierszy Pomieszanie, tkwi korzeniami w dokonaniach poetyckich poprzedników z pokolenia Nowej Fali. Następny zbiór Sosnowiec jest jak kobieta, przynosi znamienną dla współczesnego artysty niewiarę w moc poetyckiego spełnienia: "Rana opatrzona słowem wcale nie mniej boli" - powiada poeta. Najbardziej symptomatyczne dla twórczości są ostatnie tomiki Zabiegi miłosne, Sprzeczne fragmenty oraz zredagowana na zamówienie festiwalu Warszawa Pisarzy wspólnie z Marcinem Sendeckim i Marcinem Świetlickim antologia Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler.

Marek Bieńczyk (ur. 1956)
prozaik, eseista, tłumacz Kundery i Ciorana, historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN, współpracownik kwartalnika "L'atelier du roman" (Francja). Studiował romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Rozgłos przyniosła mu powieść Terminal (1994), która znalazła swoje dopełnienie w książce Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty - eseju o wrażliwości melancholijnej i jej przedstawieniach w literaturze współczesnej.Kolejna, wyróżniona przez Fundację Kultury powieść to Tworki, której akcję umieścił autor w szpitalu psychiatrycznym w czasie II wojny. Ostatnio, pod tytułem Kroniki wina, ukazał się zbiór felietonów o winie publikowanych na łamach "Gazety Wyborczej".

Darek Foks (ur. 1966)
poeta, prozaik. Laureat m.in. głównej nagrody Konkursu na BruLion Poetycki (1993) i Nagrody im. Natalii Gall (1999), stypendysta "Nowego Nurtu" (1994) i dwukrotny stypendysta ministra kultury (1999 - 2000, 2001), nominowany do Paszportu "Polityki" 2000. Redaktor prowadzący magazynu "Aktivist". Ostatnio wydał tomy prozy Pizza weselna i Mer Betlejem. Mieszka w Skierniewicach.

Michał Paweł Markowski (ur. 1962)
teoretyk literatury, tłumacz, eseista, profesor w Instytucie Polonistyki UJ. Opublikował m. in. Efekt inskrypcji. Jacques Derrida i literatura (1997, Nagroda MEN, Nagroda im. Aleksandra Brücknera, przekład bułgarski 2002), Nietzsche. Filozofia interpretacji (1997, Nagroda im. Aleksandra Brücknera), Anatomia ciekawości (1999, Nagroda Kościelskich), Pragnienie obecności. Filozofie interpretacji od Platona do Kartezjusza (1999, Nagroda MEN), Występek. Eseje o pisaniu i czytaniu (2001), Perekreacja (2002). Tłumaczył m. in. teksty Derridy, Foucaulta, Lévinasa, Deleuze'a (Proust i znaki, 2000), Rorty'ego i Pereka. Wydawca i tłumacz pism Barthes'a (S/Z, Mitologie, Fragmenty dyskursu miłosnego, Lektury) i Prousta (Pamięć i styl). Wykładał w Wiedniu, Sztokholmie, Lund, Toronto, Chicago, Columbus, Nowym Jorku. W roku akademickim 2002/2003 Visiting Professor na Harvard University. Laureat nagrody im. Kościelskich. Mieszka w Krakowie.
Edward Pasewicz (ur. 1971) poeta, autor tomu Dolna Wilda. Laureat głównej Nagrody w Konkursie Bierezina 2001. Buddysta, uczeń lamy Ole Nydhala, Tseczu Rinpocze i XVII Karmapy. Praktykuje także pisanie muzyki Mieszka w Poznaniu.
Tadeusz Pióro (ur. 1960) poeta, tłumacz. Redaktor "Dwukropka". Ostatnio opublikował Wola i Ochota. Mieszka w Warszawie.

Marta Podgórnik (ur. 1979)
poetka. Ostatnio wydała Paradiso. Mieszka w Gliwicach.

Piotr Sommer (ur. 1948)
poeta i tłumacz współczesnej poezji amerykańskiej i angielskiej (tłumaczył m.in. Franka O'Harę, Charlesa Reznikoffa, Johna Ashbery'ego, Kennetha Kocha, Johna Berrymana, Roberta Lowella, Dereka Mahona, Seamusa Heaneya). Opublikował kilkanaście książek: poetyckich (własnych i zrobionych z przekładów), książek krytycznoliterackich, antologii. Pisze także wiersze dla dzieci. Jest redaktorem naczelnym miesięcznika "Literatura na świecie". Mieszka w Sulejówku pod Warszawą.

Andrzej Sosnowski (ur. w 1959)
z wykształcenia anglista, wykładowca literatury amerykańskiej na Uniwersytecie Warszawskim, poeta, tłumacz, redaktor "Literatury na Świecie". Wyróżniony między innymi nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1997) oraz nagrodą miesięcznika "Odra" (1997). Mieszka w Warszawie.

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (ur. 1962)
autor czterech tomików poetyckich, ostatnio wydał zbiór wierszy Kamień pełen pokarmu. Laureat m.in. nagrody im. Iłłakowiczówny. Mieszka w Warszawie.

Adam Wiedemann (ur. 1967)
poeta, prozaik, krytyk literacki i muzyczny, doktorant w Instytucie Filologii Polskiej UJ. Mieszka w Krakowie i w Grabowie. Autor trzech tomów wierszy i dwu zbiorów opowiadań, w tym tomu Sęk Pies Brew nominowanego do nagrody Nike 1999. Laureat Nagrody Kościelskich. Mieszka w Krakowie
Bohdan Zadura (ur. w 1945) Studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z miesięcznikami "Twórczość" oraz "Literatura na Świecie", publikuje w większości polskich czasopism literackich i kulturalnych. Otrzymał wiele nagród, m. in. nagrodę im. Piętaka (1994). Jako poeta debiutował w 1962 na łamach dwutygodnika "Kamena"; prócz pisania wierszy uprawia też prozę i krytykę literacka oraz zajmuje się tłumaczeniami z języka rosyjskiego, węgierskiego i angielskiego. Ostatnio wydał Ptasią grypę oraz Między wierszami. Mieszka w Puławach.

i:

TRIO OLEŚ/TRZASKA/OLEŚ [PIWNICE]

Mikołaj Trzaska (ur. w 1966)
amatorsko zaczął grać na gitarze i flecie prostym w zespole Regał związanym z trójmiejska scena muzyki alternatywnej. Z grupę Miłość współpracuje z gwiazdami światowego jazzu, takimi jak Lester Bowie Tomasz Stanko, Adam Pierończyk czy Leszek Móżdżer.
W lecie 1993 zakłada zespól Łoskot, który debiutuje występując na pierwszym festiwalu Gdynia Summer Jazz Days. W kwietniu 1994 roku wspólnie z Tymańskim tworzą słynący z purenonsesownego poczucia humoru duet Masło. W trakcie Warszawy Pisarzy wystepuje z Marcinem Świetlickim, co owocuje przynajmniej setka wspólnych występów i płytą "Cierpienie i wypoczynek". Związany z nurtem yassowym, Trzaska jest jednym z najbardziej aktywnych jego twórców. Współpracuje z muzykami: jazzowymi, yassowymi i rockowymi., w tym z takimi zespołami jak Oczi Cziorne, Świetliki, Mapa, Trupy, NRD, powołanymi przez festiwal Warszawa Pisarzy The Users czy z Katarzyną Nosowską. Latem 2001 roku opuszcza Miłość, koncentrując się na pracy z łoskotem i projektach solowych. Rozpoczyna współpracę z sekcją Marcin Oleś - kontrabas i Bartłomiej Brat Oleś - perkusja, tworząc Trio OLEŚ/TRZASKA/OLEŚ.


oraz:

"SŁOWA" - DZIEDZINIEC ZAMKU UJAZDOWSKIEGO
dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting