| 2003-10-22, 09:00 Warszawa/Pisarzy/003/ |
W ramach festiwalu literackiego "Warszawa/Pisarzy/003/", w srodę, 22 października odbędzie się (oczywiście w Pałacu Ujazdowskim):
HERTA MÜLLER [kolekcja]
Herta Müller (ur. 1953 r. w Nitzkydorf w Rumunii) studiowała w latach 1972-1976 germanistykę i romanistykę na Uniwersytecie w Timisoarze. Początkowo pracowała jako tłumaczka i nauczycielka języka niemieckiego. Po odmowie współpracy z tajnymi służbami (Securitate) została zwolniona z posady w szkole. W 1984 r. zajęła się pisaniem, ale do momentu wyjazdu do Republiki Federalnej Niemiec w 1987 r. obowiązywał ją wydany przez władzę zakaz podejmowania pracy i publikowania twórczości. Dziś mieszka i pracuje w Berlinie. Herta Müller należy do czołowych postaci współczesnej literatury niemieckiej. Uznanie przyniosła jej powieść Niziny, rodzaj antyidylli w poetycki i zjadliwy sposób opisujący życie na wsi. Napisana dwa lata po przeprowadzce do Berlina Zachodniego, powieść Podróżując na jednej nodze to krytyczne spojrzenie na współczesne społeczeństwo niemieckie, uwikłane w postmodernistyczny labirynt miejskiego życia. Wydane później Sercątko (wydanie polskie 2003) oraz inne jej powieści podejmują problematykę życia i stosunków międzyludzkich w totalitarnym państwie. Proza zrodzona z doświadczeń politycznych represji, jakie dotknęły Herthę Müller w Rumunii, odznacza się wyjątkową siłą wyrazu, ekspresyjnym, bezpośrednim i poetyckim językiem. Zdobyła wiele prestiżowych nagród literackich i została przetłumaczona na ponad 20 języków.
oraz:
HELGA HIRSCH, STEFAN CHWIN
Helga Hirsch dziennikarka i reporterka, w latach 1988-1994 polska korespondentka "Die Zeit". Autorka książek Zemsta ofiar i Nie mam keine buty.
Stefan Chwin (ur. 1949) powieściopisarz, eseista, krytyk literacki, historyk literatury i grafik. Autor powieści Krótka historia pewnego żartu (1991), Hanemann (1995), którego ekranizację przygotowuje właśnie Agnieszka Holland, Esther (1999), "Złoty Pelikan" (2002) oraz szkiców krytycznych Bez autorytetu (wspólnie ze Stanisławem Rośkiem), a także studium Literatura i zdrada. Chwin pisze też powieści fantastyczno-przygodowe dla młodzieży, które ilustruje własnymi grafikami. Jest także autorem książek krytycznych i historyczno-literackich. Mieszka w Gdańsku i pracuje na tamtejszym uniwersytecie. Laureat nagrody im. Andreasa Gryphiusa - jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich.
21 WIECZÓR KRYSTIANA LUPY [KOLEKCJA]
Krystian Lupa (ur. 1943) absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i reżyserii w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W 1976 roku debiutuje warsztatem wg Rzeźni Mrożka w Teatrze Miniatura w Krakowie. Na dyplom wybrał Nadobnisie i koczkodany Stanisława Ignacego Witkiewicza, dobrze przyjęte przez krytykę i widzów. Po dyplomie wyjechał do Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Zyskał uznanie ówczesnymi inscenizacjami Witkacego oraz autorskim Przezroczystym pokojem i Kolacją. Od końca lat osiemdziesiątych związał się z krakowskim Starym Teatrem, gdzie powstały jego najwybitniejsze przedstawienia. Lupę uznaje się powszechnie za wyjątkowego interpretatora i adaptatora literatury austriackiej, a twórczość pisarzy austriackich, zwłaszcza proza okresu modernizmu, zajmuje w jego teatrze znaczące miejsce. Lupa wydobywa z niej zwłaszcza wątek zagubienia człowieka w czasach wielkich przemian, końca jednego i początku kolejnego świata. Reżyser przenosi na scenę wielkie dzieła epickie: Człowieka bez właściwości Roberta Musila, Lunatyków Hermana Brocha, Kalkwerk i Wymazywanie Thomasa Bernharda. Inscenizował również Immanuela Kanta, Rodzeństwo i Wymazywanie Bernharda, Prezydentki Wernera Schwaba czy Sztukę Yasminy Rezy. Ostatnie premiery to Mistrz i Małgorzata Bułhakowa w Starym Teatrze i Klary w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Laureat obu najważniejszych polskich nagród teatralnych: Nagrody Konrada Swinarskiego (1988) i Nagrody Leona Schillera (1992) oraz wielu festiwali krajowych i zagranicznych; wśród nich Grand Prix dla Lunatyków za najlepszy spektakl zagraniczny we Francji w sezonie 1998/99. Za propagowanie literatury austriackiej nagrodzony został w 2001 roku przez rząd Austrii Krzyżem Zasługi I Klasy w dziedzinie nauki i sztuki. W 2001 roku nakładem W.A.B. ukazał się jego debiutancki tom prozy Labirynt, nominowany w 2002 roku do nagrody NIKE. Podglądania - łączące formę opowiadań i dziennika intymnego - to kontynuacja i uzupełnienie Labiryntu. W Wydawnictwie Literackim ukazało się dwutomowe wydanie dzienników Utopia 2: Penetracje i Reakcje
|