| 2006-03-15, 09:00 Koncert Amadou & Mariam w Palladium |
|
Akademickie Centrum Multimedialne Palladium (ul. Złota 7/9 - dawne kino Palladium) zaprasza 17. marca o godz. 20.00 na koncert pary AMADOU&MARIAM.
Najnowsze odkrycie Manu Chao! Unikalne połączenie rdzennej muzyki afrykańskiej z retro popem, funkiem i reggae. Laureaci Victoires de la Musique i BBC Radio 3 Award nominowani do nagród GRAMMY i MOBO w kategorii Najlepszy Album World Music 2005!
Manu Chao odkrywa dla nas muzykę niezwykłej afrykańskiej pary: Amadou & Mariam. Amadou Bagayoko był gitarzystą Ambassadeurs du Motel de Bamako, najsłynniejszego zespołu Afryki końca lat 60-tych. Mariam Doumbia śpiewała na tradycyjnych festynach. Oboje są niewidomi. Poznali się w Instytucie dla Niedowidzących w Bamako, stolicy Mali. Od tamtej pory stali się nierozłączną parą. W połowie lat 80. założyli własny zespół, który wykonuje muzykę będącą mieszanką funky, afro i bluesa. Po nagraniu kilku kaset, szybko stali się gwiazdami w Mali, a niebawem w całej Afryce Zachodniej. Pod koniec lat 90. przenoszą się do Paryża. Tu powstają 3 albumy, w nagraniu których usłyszeć można wiele francuskich i afrykańskich gwiazd: Sergeant Garcia, Hamid El Kasri, -M- czy Jean-Philippe Rykiel. Płyty odniosły sukces we Francji i Europie Zachodniej.
W 2005 roku ukazała się ich najnowsza płyta zatytułowana Dimanche a Bamako. Produkcją albumu zajął się sam Manu Chao, zafascynowany porywającą afro–funkową twórczością pary. Na płycie, oprócz Manu pojawili się m.in. Tiken Jah Fakoly i Cheik-Tidiane Seck. Dimanche a Bamako brawurowo łączy rdzenną muzykę Afryki z retro popem lat 70-tych, bluesem, reggae a nawet muzyką kubańską. Płyta została okrzyknięta jednym z najlepszych albumów roku we Francji i jest zdecydowanie jednym z najlepszych albumów world music 2005 roku, co potwierdziły liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Victoires de la Musique, BBC Radio 3 oraz nominacje do GRAMMY i MOBO, wszystkie w kategorii Najlepszy Album World Music.
Muzyka Amadou & Mariam to opowieści duże i małe, wyrażone słowami i muzyką, o Afryce, jej problemach społecznych i ekonomicznych, i te z pozoru banalne dotyczące codziennego życia w Bamako, w taksówce, na wioskowym festynie, etc. To nie tylko wyjątkowy mix kulturowy ale klimat właściwy kulturze afrykańskiej: pogodny, ciepły i wesoły, taneczny i beztroski, jak afrykańskie lato.
Ich koncerty to porywające widowiska, które zapełniają wielkie sale koncertowe z rozśpiewaną i roztańczoną publicznością.
dodał/a: Piotr Kotkowski
|