www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-02-25, 09:00
Premiera spektaklu na podstawie prozy Mirosława Nahacza "Bombel"
Wydawnictwo Czarne oraz Unia Teatr Niemożliwy serdecznie zapraszają na premierę spektaklu Macieja Dużyńskiego na podstawie prozy Mirosława Nahacza "BOMBEL"

adaptacja - Krystyna Kozioł
reżyseria - Maciej Dużyński
scenografia - Anna Chadaj
muzyka - Marek Żurawski

Czas: 26.02.2006 /niedziela/ godz. 19.00
Miejsce: Ośrodek Kultury im. St. Żeromskiego
Warszawa, ul. Obozowa 85 /róg Deotymy/

BOMBEL Mirosława Nahacza – to zarazem liryczna i brutalna opowieść o życiu wiejskiego utracjusza. Bohater zanurzony w oparach katastrofizmu goni za półpłynną rzeczywistością, gawędziarsko relacjonując wydarzenia, wspominając, marząc… O książce napisano już wiele… spróbujmy zobaczyć jak tekst broni się na scenie. Maciej Dużyński stworzył postać przejmującą, jednocześnie zabawną, groźną i smutną – pokazując ile "bomblandii" zobaczyć możemy wokół siebie – lub w sobie.

Twórca, reżyser i wykonawca spektaklu Maciej Dużyński:

Bombel siedzi na przystanku i gada. Jest to dla niego miejsce bezpieczne (pasażerowie z tego przystanku nie korzystają), oswojone – świat wokół, choć znany – jest mu obcy. Bombel lubi jego pierwotne objawy: przyrodę, stosunki damsko-męskie (choć te ostatnie działają tylko w jego wyobraźni). Gada sam ze sobą, wspomina …bo wtedy palić mu się mniej chce, nie pamięta o swędzących jelitach, zimnie, pragnieniu. Jego monologi to mieszanina wulgarnych opowieści kolesi od winka, strzępków informacji ze śmietnikowych gazet, stereotypów o pedałach, polityce i kobietach. Jest wulgarny, głupawy, brudny, skacowany – ale nie budzi odrazy. Jest postacią, którą (w tej czy innej formie) spotykamy codziennie, przyzwyczailiśmy się do niego – widujemy go na przystankach, w bramach, parkach ale i w sklepie, pracy; czasem to nasz sąsiad albo wuj.
Bombel wierzy, że wszystkim nieszczęściom tego świata winni są ONI – wszyscy inni. Trzeba na nich uważać i „cwaniaczyć”, by jakoś sobie radzić. Jest ofiarą i wytworem starych czasów, które jego zdaniem były lepsze.

Marzy o zielonym mydełku ze zniszczonego plakatu, ale nigdy się nie myje.

To jest ostatni przystanek Bombla, a równocześnie jego dom, świat – dalej trudno mu spojrzeć. Zresztą - zaraz po niego przyjadą, zabiorą do raju czystych kołderek wielką rządowa limuzyną lakierowaną na niebieski metalik…

Kolejne realizacje sceniczne spektaklu odbędą się w teatrze STARA PROCHOWNIA: 7 marca, 31 marca, 2 kwietnia
ul. Boleść 2, Stare Miasto, Warszawa
godz. 19:15

Bilety w cenie 20 i 25 zł

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting