| 2006-02-21, 14:26 Przegląd Kabaretów PAKA - eliminacje |
W dniach 6-7 marca odbędą się w Warszawie eliminacje do tegorocznego Przeglądu Kabaretów PAKA.
06.03 Dom Kultury Śródmieście 07.03 Harenda
Na wesoło w Pace
„Zrób kabaret po prostu zrób kabaret. To takie proste, choć przecież takie stare”... Słowa piosenki kabaretu Potem do serca wzięli sobie przed laty studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. I koniec końców zrobili nie tyle kabaret, co Przegląd Kabaretów PAKA, który ma dziś renomę najbardziej prestiżowej imprezy w środowisku kabaretowym. Pasja twórców zaraziła publiczność i w efekcie, co roku w kwietniu sala krakowskiej Rotundy jest wypełniona po brzegi, a biletów na koncerty brakuje już na miesiąc przed rozpoczęciem Paki. Miłośnicy dobrego humoru i śmiania się do rozpuku przyjeżdżają do Krakowa nawet z najbardziej oddalonych zakątków Polski, podobnie zresztą jak same kabarety.
Co roku gotowość walki o nietypowe, śmieszne nagrody i laur pierwszeństwa zgłasza po ponad 50 grup początkujących i takich, które próbowały swoich sił w poprzednich edycjach krakowskiej imprezy, pochodzących często nie tylko z Polski, ale także z Rosji, Czech i Ukrainy. Tylko 12 z nich staje do ostatecznej rozgrywki. A jest się o co bić, bo Grand Prix PAKI, oprócz sławy, bywa, że niesie ze sobą takie rarytasy, jak: - termos z dedykacją Jacka Kuronia, - partia szachów z JM rektorem UJ profesorem Aleksandrem Kojem, - spacer po krakowskim ZOO w towarzystwie księdza profesora Józefa Tischnera, - śniadanie w barze mlecznym z Piotrem Skrzyneckim, - grzebień Stanisława Tyma (w dobrym stanie!), - krawat okolicznościowy ufundowany przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
To na PACE właśnie debiutowali słynni dziś kabareciarze, tacy jak: Potem, Koń Polski, Paka, Fajf, Grupa Rafała Kmity, Ani Mru Mru, Ireneusz Krosny, Grzegorz Halama czy Formacja Chatelet z dwoma Adamami. Ich poczucie humoru oceniali z kolei najlepsi z najlepszych, m.in. Jacek Fedorowicz, Krzysztof Materna, Stanisław Tym, Zbigniew Zamachowski, Marek Piwowski, Manuela Gretkowska, Jerzy Stuhr, Michał Ogórek, a ostatnio także Zenon Laskowik. Nic dziwnego, że z krakowskim przeglądem na stałe związał się słynny szczecinianin Henryk Sawka (jego dziełem są plakaty Paki) i najgłośniejszy w kraju – wszak przynajmniej na Pace „dożywotni” - konferansjer Piotr Bałtroczyk, który z Rotundą zaprzyjaźnił się tak dalece, że użyczył swego głosu do nagrania powitania na centralce telefonicznej klubu. Bo Przegląd Kabaretów PAKA, jak mawia wieloletni przewodniczący Jury Stanisław Tym: „To jedyna PAKA, w której pobyt jest radością i szczęściem, a chwile w niej spędzone są piękne i jedyne”.
dodał/a: Piotr Kotkowski
|