| 2006-02-04, 10:29 Warszawa pożegnała ks. Twardowskiego |
Trumnę z ciałem ks. Jana Twardowskiego złożono wczoraj wczesnym popołudniem w krypcie dla zasłużonych Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Zmarłego 18 stycznia kapłana - poetę żegnali przedstawiciele najwyższych władz, duchowieństwo i kilkuset warszawiaków.
"Ksiądz Jan udowodnił, że warto złożyć całe życie w ręce bożej opatrzności" - tymi słowami pożegnał księdza - poetę ks. Tadeusz Sowa z kościoła św. Anny w Wilanowie.
Uroczystościom przewodził prymas Polski kardynał Józef Glemp, który wcześniej prowadził także mszę świętą żałobną ks. Twardowskiego w Bazylice Św. Krzyża.
Stamtąd trumnę z ciałem kapłana przewieziono do powstającej na warszawskich Polach Wilanowskich Świątyni Opatrzności Bożej. Następnie przeniesiono ją do krypty dla zasłużonych Polaków w dolnej kaplicy Świątyni Opatrzności Bożej.
Ks. Twardowski jest pierwszą osobą, którą tam pochowano.
Na tablicy nagrobnej ks. Twardowskiego umieszczono m.in. jedno z jego znanych powiedzeń: "Można odejść na zawsze, by stale być blisko".
W ostatniej drodze księdzu towarzyszyli m.in. żona prezydenta RP Maria Kaczyńska i minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski, a także siostrzenica ks. Twardowskiego - Aniela Truszkowska.
Setki uczestników pogrzebu ustawiły się w kolejkę, aby podejść do krypty i osobiście pożegnać Zmarłego. Jak poinformował ks. Sowa, w najbliższych dniach (w godz. 10-16) będzie można odwiedzać grób kapłana.
------
Ksiądz Jan Twardowski urodził się w Warszawie 1 czerwca 1915 roku. Przed wojną studiował polonistykę, należał do redakcji "Kuźni Młodych", związanej z poetą Józefem Czechowiczem. Pierwszy tomik poetycki wydał w 1937 r. W czasie okupacji działał w AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W 1945 r. wstąpił do seminarium duchownego, a w 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszy powojenny tomik wydał w 1959 r. Rozgłos przyniosły mu kolejne tomy wierszy: "Znaki ufności", "Niebieskie okulary", "Rachunek dla dorosłego", "Który stwarzasz jagody", "Nie przyszedłem pana nawracać". Był od lat najbardziej znanym i najchętniej czytanym przez Polaków poetą. Niezliczone wybory jego wierszy ukazywały się w ogromnych nakładach. Ks. Twardowski był laureatem wielu nagród, m.in. nagrody PEN- Clubu za całokształt twórczości (1980), medalu im. Janusza Korczaka, Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego.
na podst. PAP Dariusz Anchimiuk
|