www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2006-02-06, 09:00
Undergroundowy Petersburg w Warszawie
9 lutego rozpocznie się cykl koncertów undergroundowych kapel petersburskich połączony z prezentacją młodej, niezależnej sztuki (fotografia i grafika).

Idea zaproszenia do Warszawy rosyjskich muzycznych formacji wypływa z chęci przebicia się przez dzielący dziś oba nasze kraje mur niewiedzy i uprzedzeń. Muru, który okazuje się być również murem dźwiękoszczelnym, utrudniającym przenikanie muzycznych nowości do Polski, bądź przepuszczającym je w stopniu znikomym.

Cykl organizuje Centrum Kultury i Języków Wschodnioeuropejskich i Bliskowschodnich „STUD TOUR” wraz z młodymi muzykami i artystami – przedstawicielami artystycznej bohemy Petersburga oraz we współpracy z warszawskimi klubami muzycznymi.

Ostatnie badania przeprowadzone przez rosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej pokazują, że Polska i Rosja oddalają się od siebie. Na skutek nieznajomości współczesnej Rosji w Polsce czy Polski w Rosji zanika m.in. dawna więź kulturalna. Rosjanie patrzą na współczesną Polskę przez pryzmat PRL-u, Polacy na Rosję jak na imperialnego zaborcę i głównego przeciwnika. Rosjanom z Polską kojarzy się piosenkarka Anna German i aktorka Barbara Brylska – odtwórczyni jednej z głównych ról w popularnym w Rosji filmie „Z lekką parą” oraz z serialem „Czterej pancerni”. Polakom z Rosją niezmiennie Włodzimierz Wysocki i Bułat Okudżawa.

Wyniki badań wydają się tym bardziej bolesne, że mogą dotyczyć ludzi młodych i jednej z ważniejszych sfer – sfery szeroko pojętej kultury.

Ideą przyświecającą założycielom Centrum Kultury i Języków Wschodnich i Bliskowschodnich „STUD TOUR” było zasypywanie barier kulturowych między Polską i jej Wschodnimi sąsiadami oraz przełamywanie negatywnych stereotypów. Kontakty nawiązane ze środowiskiem młodej petersburskiej bohemy utwierdziły organizatora w przekonaniu o żywym zainteresowaniu młodych mieszkańców Petersburga (i nie tylko) Polską, a w szczególności polską kulturą: muzyką, sztuką, literaturą, itp. Rozmowy z młodymi środowiskami twórczymi Warszawy upewniły zaś o zapotrzebowaniu na tego rodzaju inicjatywę w stolicy.

Podczas czterodniowej imprezy organizowanej przez Centrum Kultury i Języków Wschodnich i Bliskowschodnich STUD TOUR oraz warszawskie kluby: Le Madame (ul. Koźla 12), Skład Butelek (ul. 11 Listopada 22) oraz Jadłodajnię Filozoficzną (ul. Dobra 33/35) zaplanowano wiele atrakcji:

KLUB LE MADAME (ul. Koźla 12)

9 lutego 2006 (czwartek)
Inauguracja imprezy „Undergroundowy Petersburg w Warszawie”

19.30 -
Timour Goshen i jego projekt „Messengers of other world”. Slajd film „Mesengers of other world" pokazywany będzie do muzyki grupy IDDI.

20.00 -
Petr VUDA Karasew - elektroniczna wystawa fotografii z cyklu „Wewnętrzne życie Petersburga”

20.30 -
wspólny koncert grup Soundscript33’’ (acid jazz, dub) i Kolibri (acid jazz, trip hop, rock)

22.00 - koncert grupy IDDI

W przerwach między występami artystów mix muzycznych undergroundowych rosyjskich hitów z gatunków: reggae, rock, dub, acid jazz, trip i hip hop, pop, itp.
W roli DJ-ja Piotr „Pietia” Wierzbicki.


KLUB SKŁAD BUTELEK (ul. 11 Listopada 22)

Projekt wpisany w cykl imprez „Kulturalni odmieńcy” prezentujący młodych artystów z Europy Środrodkowej i Wschodniej.

9 lutego (czwartek) - Pokaz filmu „Spacer” Aleksego Uchitela (2003).
„Spacer” to film-odkrycie XXV Moskiewskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Okno do Europy Vyborg 2003 (nagrody za najlepszy film, reżyserię oraz rolę żeńską). Laureat XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Wschodnioeuropejskich - Cottbus 2003. Degustacja potraw kuchni rosyjskiej. Impreza taneczna przy rosyjskiej muzyce.

10 lutego (piątek)
Uroczyste otwarcie dwóch wystaw: Fotografii Petera VUDY Karasewa i fotografii-witraży Timoura Goshena „Katherina in the other side”
20.30 - Wspólny koncert grupy Soundscript33’’ i Kolibri

11 lutego (sobota)
20.30 - koncert grupy IDDI (psychodeliczny trip hop, muzyka medytacyjna) oraz solowy koncert Soundscript33’’


KLUB JADŁODAJNIA FILOZOFICZNA (ul. Dobra 33/35)

12 lutego (niedziela)

20.30 -
Koncert grup: Soundscript33’’, Kolibri i IDDI
Slajd-show fotografii Petera VUDY Karasewa „VUDA i kobiety”.
Pokaz slajd-filmu Timoura Goshena „Czas Tolteków”


Więcej informacji na stronie:
http://www.stud-tour.edu.pl/pl/

dodał/a: Piotr Kotkowski
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting