|
| 2005-11-27, 13:07 Bohaterowie naszej wyobraźni. W kręgu Andersena... |
Ośrodek Kultury Ochoty oraz Blue City serdecznie zapraszają na wystawę lalek teatralnych "Bohaterowie naszej wyobraźni. W kręgu Andersena...", która odbywa się w ramach obchodów Roku Andersenowskiego. Elementem towarzyszącym jest ekspozycja ilustracji książkowych do baśni Andersena. Wystawę można oglądać od 26 listopada (sobota) do 26 grudnia 2005 roku, codziennie w godzinach 12.00-19.00, w Blue City, na poziomie +1.
Opowiadane dzieciom od stuleci mity, legendy i baśnie kształtują naszą wrażliwość, wyobraźnię i świadomość kulturową - mówi jedna z autorów wystawy, Agnieszka Koecher-Hensel. - Ale mityczni bohaterowie: Święta Rodzina, Herod, Trzej Królowie z bożonarodzeniowej szopki, podobnie jak dzielni biedni chłopcy, Królewicze, piękne Księżniczki i Kopciuszki, wróżki, czarownice, dziwne zwierzęta i stwory o mocach czystych i nieczystych, towarzyszą nam przez całe życie jako symbole ludzkich uczuć i losów. Wyrażają nasze skrywane lęki, pragnienia i nadzieje."
Zdaniem pomysłodawców i realizatorów wystawy w ten fantastyczny, mityczny świat wprowadzają nas przede wszystkim poeci, wśród których króluje Hans Christian Andersen, autor baśni znanych na całym świecie. Na scenie teatru lalek, w krainie iluzji baśniowi bohaterowie ożywają; stają się postaciami niemal realnymi. Kochają i nienawidzą, śmieją się i płaczą. Są piękni i okrutni, śmieszni i smutni. Skryci w mroku widowni wraz z nimi przeżywamy ich niecodzienne przygody; wraz z nimi boimy się, cierpimy i cieszymy się. Gdy lalki schodzą ze sceny a na widowni zapalają się światła, teatralny czar pryska. Jednak baśniowi bohaterowie, tak nam już bliscy, pozostają na zawsze w pamięci, we wspomnieniu artystycznego przeżycia.
Wystawa teatralnych lalek, Bohaterowie naszej wyobraźni. W kręgu Andersena... jest nie tylko okazją do duchowego powrotu w krainę dzieciństwa, do spotkania z bohaterami naszych lektur i teatralnych wzruszeń. Stwarza też możliwość spojrzenia z bliska na teatralne lalki jak na arcydzieła. Każda z nich jest odrębnym dziełem sztuki, niepowtarzalnym w swej urodzie i ekspresji. Możemy stanąć przy niej - twarzą w twarz - odgadnąć duszę lalki i nawiązać intymny kontakt z artystą scenografem, który - zainspirowany dziełem poetyckim - powołał ją do życia ze swojej wyobraźni, przy pomocy pracowni teatralnych.
Ekspozycja obejmuje ok. 150 lalek w zaaranżowanej scenografii. Są to: kukły, jawajki, pacynki, marionetki oraz maski odzwierciedlające główne nurty artystyczne polskiego teatru lalek ostatniego półwiecza, bogactwo jego stylistyk, technik i materiałów.
Ta wystawa lalek, zaprojektowanych przez wybitnych polskich scenografów trzech pokoleń została przygotowana w 2001 roku przez Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA i Instytut Sztuki PAN, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Natomiast wystawę ilustracji książkowych do baśni Andersena przygotował Związek Polskich Artystów Plastyków. Obie wystawy powstały przy współpracy z Ambasadą RP w Danii i Duńskim Instytutem Kultury i były wcześniej prezentowane w Danii. Wystawa lalek miała dwie wersje. Pierwsza z nich zwiedziła następujące kraje: Bułgarię, Chorwację, Macedonię, Bośnię i Hercegowinę, Słowację, Włochy i Węgry oraz pokazywana była w różnych miastach Polski: w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Gliwicach, Częstochowie i Nowym Sączu. Wersja andersenowska pokazana była w Danii.
Na spotkanie z bohaterami baśni i wyobraźni artystów teatru: Joanny Braun, Alego Bunscha, Jana Burnata, Alicji Chodynieckiej-Kuberskiej, Zofii Czechlewskiej-Ossowskiej, Aleksandry Grudzińskiej, Wiesława Jurkowskiego, Adama Kiliana, Wacława Kondka, Urszuli Kubicz-Fik, Andrzeja Łabińca, Mikołaja Maleszy, Jadwigi Mydlarskiej Kowal, Jana Polewki, Jerzego Rudzkiego, Leokadii Serafinowicz, Zygmunta Smandzika, Zenobiusza oraz Rajmunda Strzeleckich, Jacka Zagajewskiego i Jerzego Zitzmana, serdecznie zapraszają wszystkich - dorosłych i dzieci - autorzy wystawy, Agnieszka Koecher-Hensel i Wojciech Wieczorkiewicz oraz organizatorzy warszawskiej edycji Dyrekcja Ośrodka Kultury Ochoty i Centrum Handlowego Blue City. Imprezie patronuje Duński Instytut Kultury.
dodał/a: Piotr Kotkowski
| |