www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-11-09, 09:00
Pozdrowienia z Warszawy
Wystawa ukazuje Warszawę taką, jaka była do 1939 roku. Na 176 pocztówkach pochodzących ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy pokazano jej topografię ulic, parki i ogrody, teatry, budynki, które zachowały się już tylko na nich.

Neogotycka, secesyjna, modernistyczna architektury głównych ulic – Marszałkowskiej, Krakowskiego Przedmieścia, Nowego Światu – nadawała miastu wygląd europejskiej metropolii. O wyjątkowym kolorycie miasta decydowało również życie codzienne stolicy, ludzie, kultura, sztuka, rozrywka, handel ten eleganci skupiony w centrum, jak i ten z galar wypełnionych owocami, zacumowanych przy brzegach Wisły. Jej też wypada poświęcić kilka słów, rzece, która była nie tylko szlakiem komunikacyjnym i transportowym. Położone wzdłuż jej brzegów plaże, liczne kąpieliska, przystanie sportów wodnych odwiedzali licznie warszawiacy. Od jej brzegów odpływały statki spacerowe w kierunku Bielan – miejsca niedzielnych i świątecznych pikników. To wreszcie nad Wisłą stanął pomnik Syrenki – herb Warszawy, symbolizujący jej żywotność i związek z rzeką.

Dzięki pocztówkom możemy się cofnąć w czasie i wybrać na spacer po przedwojennej Warszawie, obejrzeć te gmachy i budowle, którym II wojna światowa przyniosła zagładę.

Zniszczona stolica Polski w 1945 r. była morzem gruzów. Dzięki swoim mieszkańcom i tym, dla których była symbolem walki o wolność odrodziła się na nowo. Nie oznacza to, że w dzisiejszej Warszawie nie można odnaleźć zrekonstruowanych elementów przedwojennego miasta. Przykładem jest odbudowane Stare Miasto, które w 1980 roku wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Odwiedzając Warszawę dziś, możemy zobaczyć w niej elementy ciągłości tradycji a także zmiany, jakie zaszły w ciągu 60 lat po zakończeniu II wojny światowej. Porównanie „obu” Warszaw będzie z pewnością interesującym przeżyciem.

Wystawa będzie czynna od 10 listopada do 11 grudnia 2005 r. w budynku Podchorążówki w Łazienkach Królewskich (wejście od ulicy Myśliwieckiej).

dodał/a: Piotr Kotkowski
źródło: Informacje organizatora
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting