| 2005-10-31, 21:41 Kwesty na cmentarzach |
Bez artystów nie byłoby kwest. A bez kwest nie byłoby ratunku dla setek zabytkowych nagrobków. Dlatego na warszawskich cmentarzach zobaczymy plejadę polskich aktorów, piosenkarzy i reżyserów
Dziś i jutro blisko 200 znanych osób weźmie udział w zbiórce pieniędzy na Starych Powązkach. - Przychodzę tu od 25 lat z poczucia misji. To nie jest gest aktorski, ale obywatelski - podkreśla Olgierd Łukaszewicz, który na cmentarzu pojawi się 1 listopada o godz. 13.
Na Starych Powązkach w poniedziałek zobaczymy m.in.: Irenę Kwiatkowską, Alicję Majewską i Pawła Wawrzeckiego. We wtorek: Alinę Janowską, Annę Marię Jopek, Krystynę Sienkiewicz, Joannę Szczepkowską, Krzysztofa Kolbergera, Piotra Machalicę, Michała Żebrowskiego i innych.
- Bez nich kwesta byłaby niemożliwa. Wiele ludzi przyjeżdża na Powązki specjalnie po to, by wrzucić pieniądz do puszki swego ulubionego aktora. Zaproszenie znanych twarzy do udziału w zbiórce było doskonałym pomysłem Jerzego Waldorffa - mówi Marcin Święcicki, prezes założonego przez Waldorffa Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.
W zeszłym roku artyści zebrali do puszek ponad 190 tys. zł. Rekord w 30-letniej historii powązkowskich kwest. Pomogli też sponsorzy i Komitet odrestaurował 16 grobowców, m.in. Bolesława Prusa. Do remontu na najbliższe dwa lata wytypowano już 26 następnych.
Aktorzy i piosenkarze będą kwestować również w innych miejscach. We wtorek od godz. 10 do 15 na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym przy ul. Żytniej (róg Młynarskiej) z puszkami staną m.in.: Małgorzata Foremniak, Edyta Geppert, Kazimierz Kaczor, Anna Seniuk i Wojciech Wysocki.
- Bardzo nam pomagają. Zebrane pieniądze przeznaczymy na odrestaurowanie rzeźby anioła autorstwa Jana Woydygi, wybitnego artysty z przełomu XIX i XX w., oraz grobu, którym spoczywa Schuman Ambrowi - informuje Irena Scholl, przewodnicząca Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Cmentarza Ewangelicko-Reformowanego. Poprzednia zbiórka i dotacja miasta pozwoliły odbudować nagrobek rodziny Furman Roesler.
Kwestę na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Młynarskiej prowadzą głównie warszawscy luteranie. Ale ich też wspierają znane osoby. Zbiórka trwa tu już od soboty codziennie w godz. 9-17. Zakończy się 1 listopada.
- W niedzielę byli Roman Kłosowski i Karol Strasburger, w poniedziałek będzie Ewa Wiśniewska, a we wtorek Emilia Krakowska - wymienia Witold Straus, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego.
Dzięki hojności warszawiaków i dotacji miasta odrestaurowano ostatnio sporo grobowców. Dawną świetność odzyskały pomniki m.in.: Lotów, Sztarków, Kolbergów, tancerza Piotra Gillerta, prawnika Piotra Jerzego Panzemera, kompozytora Gustawa Friemana, rodziny Rau i Lessing.
- Musimy teraz zdobyć fundusze na ratowanie kaplicy kupca Skwarcowa. Potrzeba około 150 tys. zł. Przez 150 lat nikt jej nie remontował, a jeszcze uszkodziła ją wichura - mówi Witold Straus.
Na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej zbiórka odbędzie się tylko 1 listopada, między godz. 11 a 15. Swój udział zapowiedzieli jak co roku: Gołda Tencer, Ryszard Barycz i Józef Duryasz. Dołączą do nich: Agnieszka Krukówna, Małgorzata Zajączkowska, Krystyna Zachwatowicz, Andrzej Wajda i Wojciech Pszoniak. Kwestę organizuje Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej. Choć znane z telewizji gwiazdy działają jak magnes, zapewne najwięcej ludzi i tak przyjdzie na spotkanie z prezesem komitetu Janem Jagielskim, który dwukrotnie oprowadzi po tej niezwykłej nekropolii. Początek o 11.30 i 13.30. Wstęp wolny.
Tomasz Urzykowski, Gazeta Wyborcza
|