www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2003-09-30, 10:37
Europejski Tydzień Młodzieży
Spektakle teatralne, wystawy, parada oraz pokaz tańca z ogniem - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w stolicy z okazji zainaugurowanego w poniedziałek w Warszawie Europejskiego Tygodnia Młodzieży. Potrwa on w kraju do 5 października.

Celem "Tygodnia" jest podsumowanie trzech lat funkcjonowania programu Młodzież, jednego z trzech unijnych programów edukacyjnych (pozostałe to Leonardo da Vinci i Sokrates).

"Priorytetem programu jest umożliwienie młodzieży z różnych krajów wzajemne poznanie siebie i swoich kultur, czyli praktyczne uczenie międzykulturowe" - powiedział podczas poniedziałkowej inauguracji podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu i przewodniczący Komitetu Selekcyjnego Programu Młodzież Adam Giersz.

Obchody Europejskiego Tygodnia Młodzieży odbędą się w 17 polskich miastach oraz w kilkudziesięciu miastach 30 europejskich państw. Na Węgrzech młodzież z całego kraju przyjedzie na finał do Budapesztu specjalnymi pociągami. W Irlandii, w centrum Dublina, uczestnicy programu będą tańczyć sambę, tańce irlandzkie i afrykańskie.

Większość przygotowanych w Warszawie atrakcji będzie można zobaczyć w teatrze Stara ProchOFFnia. Tam też ulokowano Młodzieżowy Punkt Informacyjny. Obchody Europejskiego Tygodnia Młodzieży w stolicy zakończy w piątek, 3 października, parada młodzieży z udziałem bębniarzy, szczudlarzy i artystów, która o godz. 18.00 wyruszy spod teatru Stara ProchOFFnia na plac Zamkowy.

W trakcie Europejskiego Tygodnia Młodzieży Komisja Europejska wyłoni najlepsze projekty, zrealizowane w ramach programu Młodzież. W kategorii przedsięwzięcia z udziałem osób niepełnosprawnych nominowany jest polski projekt "We can Dance. Step by Step in a Dance Step", w ramach którego przez dwa tygodnie młodzi pełnosprawni i niepełnosprawni ludzie z Polski, Czech, Niemiec i Belgii integrowali się tańcząc, malując i wędrując po górach. Efektem projektu było założenie grupy tanecznej "Twister", która ma już swym koncie kilka występów publicznych.

"Program Młodzież planowano na lata 2000-2006. Już teraz wiadomo, że po 2006 roku będzie on również kontynuowany, choć nie wiemy jeszcze dokładnie w jakiej formule" - poinformowała dyrektor programu Młodzież w Polsce Renata Sobolewska.

Priorytetem programu jest aktywizacja młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji z powodów zdrowotnych, ekonomicznych i społecznych - niepełnosprawnej, bezrobotnej, mieszkającej na wsi i zagrożonej patologiami. Finansowo i merytorycznie wspierane są ciekawe i oryginalne inicjatywy młodych ludzi. Program adresowany jest do osób w wieku od 15 do 25 lat. W 1500 zrealizowanych projektach uczestniczyło do tej pory w Polsce blisko 50 tys. osób.

dodał/a: Michał Pawlik
źródło: PAP S.A.
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting