| 2005-09-27, 13:31 Syreny u Syreny |
Warszawską Syrenkę odwiedzą koleżanki z innych miast. Mieszkańcy stolicy oraz turyści będą mogli zobaczyć w witrynach sklepów przy Nowym Świecie płaskorzeźby posągów m.in. z Kopenhagi, Helsinek, Paryża, Bolonii, Petersburga, Wilna czy meksykańskiego Puerta Vallarta.
Syrenki z innych miast będzie można oglądać od 24 września do 1 października.
Syreny w „Odysei” Homera zamieszkiwały bliżej nieznane wyspy, gdzie swym kuszącym śpiewem wciągały przepływających żeglarzy w niebezpieczne miejsca, a wszystko po to by wypić z topielców krew. Ze zszarganą opinią z legend i starożytnych przekładów przetrwały do dzisiaj, a bogatsze w doświadczenia historii patronują wielu miastom stojąc na straży porządku… i ładu moralnego.
Najbardziej znana polska syrena rezyduje na Wybrzeżu Kościuszkowskim w Warszawie. Pomnik, autorstwa Ludwiki Nitschowej (1889-1989), powstał na zamówienie prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego i choć w zamyśle rzeźbiarki miał być dwudziestometrową figurą ze szkła, ostatecznie odlany w brązie przez firmę „Bracia Łopieńscy” stanął na brzegu Wisły w kwietniu 1939 roku.
Niewielu pewnie z podziwiających pomnik Syreny wie, iż do rzeźby pozowała Krystyna Krahelska – kurierka, sanitariuszka i łączniczka Armii Krajowej, autorka słynnej piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, która zginęła w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.
Wystawa „Syreny u Syreny” ma zachęcić mieszkańców stolicy do bliższego poznania obiektów, pomników i miejsc, które na co dzień mijamy. Turystom i osobom odwiedzających stolicę udowodnić, że Warszawa nie jest tylko miastem biznesu i polityki, ale również miejscem pełnym historii, posiadającym własny klimat i specyfikę.
Ekspozycja prezentowana w witrynach sklepowych przy Nowym Świecie przedstawiać będzie nie tylko wizerunki poszczególnych bohaterek, ale także atmosferę miejsca czy regionu, z którym jest związana.
Organizatorzy wystawy postanowili również zwrócić mieszkańcom Warszawy uwagę na historię herbu miasta, która liczy blisko 700 lat.
Wystawa „Syreny u Syreny” realizowana jest przez krakowską Fundację Conspero, partnerem projektu jest warszawskie Stowarzyszenie „Nowy Świat”. Projekt dofinansowało m.st. Warszawa.
Plan wystawy dostępny pod adresem: http://www.um.warszawa.pl/pliki/bk/syreny.jpg
dodał/a: Piotr Kotkowski
|