| 2003-09-25, 20:28 Retrospektywa prac Andrzeja Pawłowskiego |
| |
Zapraszamy na wystawę "ANDRZEJ PAWŁOWSKI 1925-1986" w CSW w dniach 27 września - 26 października 2003.
Wystawa jest retrospektywnym przeglądem wszystkich rodzajów twórczości Andrzeja Pawłowskiego (malarstwa, rzeźby, fotografii, filmów, projektówych), który stał się znany w latach 50. dzięki kineformom - ruchomym, improwizowanym obrazom świetlnym. Nowatorstwo prac i koncepcji artysty stało się inspiracją dla twórców kilku pokoleń.
Andrzej Pawłowski był artystą wszechstronnym: malarzem, rzeźbiarzem, fotografikiem, autorem filmów eksperymentalnych, projektantem form przemysłowych, autorem aranżacji wystawienniczych. Był też teoretykiem i pedagogiem - profesorem krakowskiej ASP, współtwórcą Wydziału Form Przemysłowych. Na początku lat 60. sformułował oryginalną ideę form naturalnie ukształtowanych. W swoich rozważaniach uznał, że kształt powstaje w rezultacie autentycznego procesu uwarunkowanego prawami przyrody, co w świecie natury jest zjawiskiem oczywistym - np. wzrastanie roślin - a co możliwe jest również do uzyskania w warunkach sztucznych. Efektem poszukiwań artystycznych tej idei było kilkanaście cykli wykonanych w różnych technikach, między innymi w fotografii: "Heliogramy", "Genesis", w malarstwie: "Formy naturalnie ukształtowane", "Powierzchnie naturalnie ukształtowane", "Powierzchnie przemienne" oraz w rzeźbie: "Manekiny" i "Sarkofagi". Wszystkie prace są prezentowane w ramach wystawy.
Współorganizatorami wystawy są: Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie.
Wernisaż wystawy: 26 września, godz. 18:00.
Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski Aleje Ujazdowskie 6, 27 września - 26 pażdziernika 2003r
|