www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-07-29, 09:00
POWSTANIE WARSZAWSKIE: Obchody 61 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Powstania
W dniach 29 lipca – 1 sierpnia 2005 r. odbędą się uroczyste obchody 61. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na program obchodów złożą się wydarzenia, które przybliżą pamięć tamtych dni, a jednocześnie będą oddaniem hołdu bohaterom Powstania.
Obchody 61. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpocznie w piątek 29 lipca uroczysta sesja Rady Warszawy, na której Norman Davies otrzyma honorowe członkostwo Związku Powstańców Warszawskich. W programie, oprócz uroczystości organizowanych co roku – m.in. pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Powązkowskim, pod pomnikiem Powstańców Warszawskich przy pl. Krasińskich czy na Cmentarzu Wolskim – nie zabraknie wydarzeń kulturalnych. W sobotę 30 lipca w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert „Pamiętamy – 1944”, z udziałem zespołów młodzieżowych. Uczestnicy koncertu będą wpuszczani od godziny 17.00. Od godziny 18.00 do 20.00 na scenie pojawią się warszawskie zespoły młodzieżowe „Kolumna Zygmunta” oraz „Naiv”, następnie od godziny 20.00 zagra zespół reggae „Bakshish”. Ok. godziny 21.30 na scenę wejdą muzycy z zespołu Lao Che. Od godziny 23.00 koncert zagra zespół „Armia”. Każdy z zespołów przygotuje na ten dzień specjalny utwór z wykorzystaniem tekstów powstańczych.
Zob. Regulamin Koncertu
Tego samego dnia na terenie dawnych koszar SS przy ul. Okopowej będzie można obejrzeć widowisko pt. „Wola, sierpień 1944”. Uroczystości zakończą się rozpaleniem na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej ognia płonącego przez 63 dni.

Centrum Obchodów

Już od 20 lipca na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie działalność Centrum Obchodów, w skład którego wejdą centrum informacyjne oraz centrum prasowe.
Centrum Obchodów będzie się znajdować na wprost głównej bramy Muzeum, wejście od ulicy Przyokopowej; w wolnostojącym budynku z czerwonej cegły – budynku (sklepiku). Będzie otwarte w godzinach od 10.00 do 18.00 a podczas obchodów (28.07 – 2.08) w godzinach od 10.00 do 20.00.
W działającym od 29 lipca Centrum Prasowym Muzeum Powstania Warszawskiego będzie możliwość zapoznania się z programem obchodów oraz z programem wszystkich imprez środowiskowych związanych z obchodami. Tam również udostępnione zostaną na płytach CD zdjęcia z poprzednich obchodów. Zainstalowane w centrum prasowym komputery umożliwią zainteresowanym dostęp do Internetu, w tym również do poczty elektronicznej. Komputer z nagrywarką umożliwi zgrywanie zdjęć na bieżąco oraz udostępnianie ich dziennikarzom. Tel. 0-500-111-622, (22) 539 79 44, 539 79 43, fax (22) 539 79 43.
W Centrum Informacyjnym będą udostępnione materiały przygotowane dla uczestników Powstania Warszawskiego (siatka zawierająca teczkę programem ramowym obchodów, programem uroczystości towarzyszących i środowiskowych, opaskę powstańczą oraz cukierki). Będzie również możliwość uzyskania informacji na temat uroczystości obchodowych, nazwisk umieszczonych na Murze Pamięci, parkingów i dodatkowej komunikacji podczas obchodów oraz zaktualizowania swoich danych osobowych. Z Centrum będzie można skontaktować się telefonicznie - tel. (22) 539-79-45.

Zbiórka pieniędzy na renowację grobów powstańczych. W dniach 29 lipca – 1 sierpnia br. zorganizowana zostanie zbiórka pieniędzy na renowację zniszczonych oraz zaniedbanych grobów powstańczych. Zbiórka zostanie przeprowadzona w następujących miejscach: na stacjach metra (Ratusz, Świętokrzyska, Centrum, Politechnika, Pole Mokotowskie), na Polach Mokotowskich, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, na Placu Bankowym, w okolicach Zamku Królewskiego, na Starym Mieście, w Alejach Ujazdowskich, na Krakowskim Przedmieściu, w okolicach Sejmu, w Łazienkach, na Placu Konstytucji, na Dworcu Centralnym, na ulicy Marszałkowskiej, w okolicach Pałacu Kultury i Nauki, na Placu Trzech Krzyży, w Alejach Jerozolimskich, na Placu Narutowicza, na Placu Piłsudskiego, w Muzeum Powstania Warszawskiego, w okolicach Placu Krasińskich.
Zbiórkę przeprowadzą dwuosobowe zespoły w godzinach od 11.00 do 18.00. Organizatorem zbiórki jest Biuro Prezydenta m.st. Warszawy.

Przekazanie repliki radiostacji „Burza” do Muzeum Powstania Warszawskiego (3 sierpnia br.). W 61. rocznicę rozpoczęcia pracy przez „Burzę” - 3 sierpnia o godzinie 12.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 odbędzie się przekazanie repliki powstańczej radiostacji „Burza”. ”Burza”, uruchomiona już trzeciego dnia Powstania, była pierwszą radiostacją w powstańczej Warszawie, nadawała głownie krótkie informacje o toczących się walkach.

Więcej informacji: www.1944.pl
źródło: Muzeum Powstania
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting