www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2003-09-22, 09:00
Modny świat XVIII wieku
W dniach 24 września - 30 listopada 2003 Muzeum Narodowe zaprezentuje wystawę MODNY ŚWIAT XVIII WIEKU.

Jest to prezentacja największej w Polsce muzealnej kolekcji ubioru z okresu od początku XVIII do początku XIX wieku, która znajduje się w warszawskim Muzeum Narodowym. Gromadzona od początku istnienia Muzeum stroje są ciekawą ilustracją nie tylko przemijającej mody, ale także historii oraz upodobań i fascynacji ówczesnego społeczeństwa.
W warszawskiej kolekcji znajduje się około dwustu damskich, męskich i dziecięcych strojów polskich i cudzoziemskich oraz kilkadziesiąt dodatków do nich: butów (wtedy robione jeszcze bez rozróżnienia na lewy i prawy), chustek, szali, koronek, wachlarzy, torebek. Większość z nich stanowią ubiory według mody zachodnioeuropejskiej. Wiele strojów należało do znanych postaci epoki. Do najcenniejszych eksponatów kolekcji należą m.in.: płaszcz koronacyjny Augusta III (1696-1763) z błękitnego, haftowanego złotem aksamitu, podbity gronostajowym futrem, suknia szambelanowej generałowej Karwowskiej, w której wystąpiła ona na koronacji Stanisława Augusta w 1764 roku, haftowane męskie kamizelki, a pośród nich wykonana w delikatnej technice saskiego haftu kamizelka Fryderyka II Hohenzollerna (1712-1786).
Pośród ubiorów o narodowym charakterze jest interesujący przykład ubioru mundurowego noszonego do orderu Świętego Stanisława, a także kilka ciekawych przykładów kobiecego ubioru mieszczańskiego. Sądząc po zachowanych przykładach ubiorów, najzamożniejsze warstwy osiemnastowiecznego społeczeństwa polskiego były na bieżąco z aktualną modą.
W muzealnym zbiorze znajdują się także przekazane przez Dyrekcję Państwowych Zbiorów Sztuki w 1924 roku ubiory teatralne. Na podszewkach tych ubiorów zachowały się zapiski magazynierów i garderobianych z nazwiskami aktorów i przedstawień teatralnych.

Na wystawie znalazła się połowa warszawskiej kolekcji. Znaczna część prezentowanych obiektów poddana była przed wystawą konserwacji, która umożliwiła po raz pierwszy pokazanie ich publiczności. Obok strojów wystawione są oryginalne wykroje, wzory haftów, żurnale, przykłady dawnych tkanin i dekoracji, które w tamtych czasach tworzyli najwięksi artyści tacy jak Jean Baptista Huet (1745-1811), Jean Baptista Pillement (1728-1808), François Bony (1760-1808). Ich niewyczerpana pomysłowość i wyobraźnia pozwoliła stworzyć materiały zadziwiające subtelnością i pięknem dekoracyjnych motywów. Kwiaty i najpospolitsze źdźbła traw zamieniali w kunsztowne ornamenty, które zdobiły ówczesne ubiory. Wiele wątków tamtej mody odnajdujemy dziś w ilustracjach bajek, kostiumach scenicznych i projektach sukni ślubnych i karnawałowych. Dzięki uszytej specjalnie z okazji wystawy kopii osiemnastowiecznej sukni można będzie odkryć tajemnice dawnego krawiectwa.

Wernisaż wystawy: 23 września 2003, godz. 19:00.

Muzeum Narodowe w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 3,
24 września - 30 listopada 2003
źródło: Culture.pl
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting