|
| 2005-07-05, 09:00 Wstęp Wolny |
| |
Redakcja Wstępu Wolnego zaprasza na bezpłatne imprezy
Sztuka Ulicy Od 1 do 6 lipca trwa festiwal Sztuka Ulicy. Program na wtorek:
21.00 Z tego obrazu już nigdy nie wyjdę Bile Divadlo Rynek Nowego Miasta Teatr Spektakl "Z tego obrazu już nigdy nie wyjdę" jest efektem zbiorowej pracy zespołu. Scenariusz, którego autorami sa Vldimir Machalek i Jan Čihal, powstał na podstawie tekstów Tadeusza Kantora oraz Czesława Miłosza. Premiera odbyła się w listopadzie 2004 roku. Artyści przedstawia w Polsce "wersję karuzelową" przedstawienia, którą tak opisują: ....Zupełnie konkretnym i nadrzędnym wyrażeniem ruchu bez końca staję się KARUZELA Zwykła KARUZELA naszego dzieciństwa... KARUZELĘ uruchamia dyrektor MARTWEJ KLASY Tadeusz Kantor. A jeżeli nie osobiście Tadeusz Kantor, to zarządca wszystkimi KARUZELAMI martwego dzieciństwa Jan Čihal {dyrektor Teatru Białego}. KARUZELA działająca na podstawie akcji i reakcji, wyznacza istotność oraz stosunek do pojedynczych chwil naszego życia. Na KARUZELI naszego martwego dzieciństwa będziemy w końcu rozkręcać i naszą starość... Na KARUZELI będziemy ponownie przeżywać każdą chwilę naszego życia w zależności od tego, z czego jest ogólnie życie złożone...
21.00 Cadillac Usta Usta Pałac Kultury i Nauki Teatr Spektakl "Cadillac" poznańskiego teatru Usta Usta miał swoją premierę podczas festiwalu Malta w 2002 r. Przedstawienie nawiązuje do reality shows i teleturniejów; aktorzy zapraszają widzów do odrzucenia wstydu i podjęcia ryzyka w grze w totolotka i szukania miłości w "Randce w ciemno". I to wcale nie żart, tylko poważna gra o czarnego cadillaca, symbol wiecznego szczęścia i bogactwa.. Aby go zdobyć wystarczy jedynie trochę odwagi, odrzucenie wstydu... Przedstawienie stanowi reakcję na otaczającą nas zewsząd rzeczywistość medialną. Recenzentka "Gazety" pisała: "Spektakl budowany cytatami z masowej wyobraźni, z telewizyjnych gier i zabaw familijnych, które co niedziela przykuwają uwagę milionów, demaskuje tani blichtr naszych projekcji szczęścia". Przedstawienie rozgrywa się na rynku miasta, obszernym zaułku lub dziedzińcu. Spektakl jest festynem-loterią, której główną atrakcją jest możliwa do zdobycia w drodze losowania nagroda - samochód CADILLAC. Zasady konkursu są proste - każdy, kto zdecyduje się kupić bilet i wziąć udział w losowaniu, ma szansę na zdobycie głównej nagrody. Czy można coś stracić, czy tylko coś wygrać? Czy festyn odbywa się na uczciwych zasadach? Któż próbuje stawiać te pytania, jeśli w zasięgu ręki jest cenny, atrakcyjny Cadillac? Cadillac to spektakl o ślepym pożądaniu bogactwa, miłości, władzy lub innych atrybutów szczęścia. I o tych, którzy wiedzą jak ów popyt kreować i wykorzystać dla własnych celów.
21.00 El Bosque de Marcela (Las Marceli) Senza Tempo Park Agrykola Taniec Artystyczna kreacja teatru Senza Tempo mieści się pomiędzy teatrem a tańcem, poezją a surrealizmem, w poszukiwaniu teatralnego języka przekazu, który zaangażuje emocjonalnie publiczność i pozwoli jej przenieść te doznania do prywatnego świata. "El Bosque de Marcela" jest kombinacją teatru i tańca, w której najważniejsza jest gra. "Posłużmy się grą planszową dla dzieci The snakes and the ladders (bardzo popularna w zachodniej Europie) zawierająca uniwersalne symbole i potraktujmy ją jako punkt wyjścia do zbudowania własnego labiryntu, własnego pola gry" - przekonują twórcy spektaklu. Cztery postaci, które przybywają do "ogrodu przypadków" są w rzeczywistości graczami, którzy zbuntują się przeciwko swojemu gospodarzowi.
21.00 Slam Teatr Bretoncaffe Krzywe Koło Taniec "Slam" to spektakl łączący w parateatralną całość tekst, taniec współczesny i kreowaną na żywo muzykę. Tytuł projektu pochodzi od modnego obecnie zjawiska artystycznego, łączącego w sobie elementy poezji, teatru, performance'u, czasami także muzyki. Projekt wyrasta z fascynacji tą formą ekspresji. Slam jest obszarem słowa, swego rodzaju ostoją poezji, jej żywej odmiany, która poszukuje kontaktu z odbiorcami. Budując komunikat, który ewoluuje od pseudo-politycznej retoryki, poprzez powieściową narrację, liryczne fragmenty, zwykłą mowę, aż do absurdalnej nierealności, artyści chcą- mówiąc pokrótce - ukazać plastyczność słowa, jego przeciwstawne bieguny, piękno i brud, zwodniczość, iluzoryczność, a jednocześnie przejawiającą się na różnych poziomach muzyczność. W finałowych fragmentach spektaklu zdania rozpadają się, słowa pękają, rozlatują się na fonemy, sylaby, dźwięki. Drugim ważnym aspektem przedstawienia jest związek słowa z ciałem. Swoista gra pomiędzy jednym i drugim. W spektaklu SLAM słowo stanie się elementem muzyki, jej częścią składową, tym samym stanie się częścią tańca. Impulsy przebiegają od słowa do ruchu i odwrotnie - gest inicjuje mowę. Kompozycja całości jest właśnie złożoną grą zależności między tymi elementami.
22.00 Time out (Przerwa) Antagon Theater AKTion Park Agrykola Teatr Spektakl Time Out odwołuje się do tradycji teatru objazdowego choć sam spektakl jest bardzo nowoczesnym widowiskiem. Przedstawienie stapia rzeczywistość z iluzją, wprowadza publiczność w fantastyczną przestrzeń i czas. Wykorzystuje wyobrażenia z przeszłości i teraźniejszości i splata je w wizję nowej i lepszej przyszłości. Zadaje pytania: W jakiej formie obecnie żyjemy? Co determinuje nasze życie? Time Out zostało stworzone jako przykład walki między ograniczeniem a swobodą, ciężką formalną biurokracją a dążeniem za tym wszystkim co podstawowe i prymitywne. W świecie ciągłych zmian, Antagon ukazuje nową wizję; szuka zagubionego ducha i ściga trwałego szczęścia. Time Out wyraźnie poszukuje tych tematów za pomocą body-theatre, skomponowanej specjalnie muzyki, szczudeł, elementów japońskiej sztuki formy tańca Butho, spektakularnych efektów pirotechnicznych i ognistego finału. "Na okrągłej scenie - przestrzeni gry, Teatr Antagon tworzy fantastyczny spektakl o walce przeciw uciskowi i przemocy. Nieszczęśliwe stworzenia poruszające się na szczudłach związane razem są wrzucone do lochu. Żołnierze maszerują naprzód. Z ich zewnętrznych skór zaczyna wyskakiwać Człowiek i spostrzega, że nadal jest uwięziony. Atmosfera jest naznaczona furią muzycznych rytmów, tańcem i imponującą symboliką na scenie. (...) Przedstawienie Teatru Antagon żyje ze stałych zmian nastroju i odwrotności warunków, sytuacji, okoliczności i związków....." (Quote: Trottoir Heft 40 Sept.-Nov. 2003 Szene Rhein/Main)
22.00 Płonące laski 4 Teatr Akt Pałac Kultury i Nauki Teatr Spektakl jest nietypową formą pokazu ogniowego. W sposób zabawny i przewrotny opowiada o odnajdowaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego. Animacje ognia, ekspresyjny taniec, barwne i dynamiczne obrazy przeplatają sceny ukazujące odrobinę nostalgii, która pojawia się wraz z każdą chwilą. Lekki nieco sentymentalny obraz dla każdego widza. Podobnie jak większości przedstawień aktorzy teatru AKT posługują się uniwersalnym językiem ciała, gestów i mimiki.
godzina: 16:00-22:00 miejsce: różne miejsca - szczegóły w treści
url: http://www.sztukaulicy.pl/index2.php email: sztukaulicy@tlen.pl informator: (ps)
| |