| 2005-06-16, 09:38 Jubileusz Teatru Lalka |
Teatr Lalka pod koniec sezonu zaczyna świętować swój jubileusz 60-lecia istnienia i 50-lecia obecności w Pałacu Kultury i Nauki, wielka feta jesienią, ale już są do niej przygotowania
To podwójna feta - 60-lecia istnienia i 50-lecia obecności teatru w Pałacu Kultury i Nauki. Wielkie obchody odbędą się jesienią, ale już jutro premiera przedstawienia "Cuda w budzie, czyli Demo Teatru Lalka" według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Szelachowskiego. To kabaretowe widowisko odsłoni kulisy teatru, a zespół Teatru Lalka dzieje własnego żywota przedstawi w postaci serii obrazów i piosenek. Zapowiada się nieźle. Już na scenie za sprawą scenografa stanęły pałacowe kolumny, a aktorzy buszują w podziemnych magazynach, wynosząc z nich niezwykłe rekwizyty i kostiumy.
Mała scena, mała salka
Do Pałacu przynależy
Tu się mieści Teatr Lalka
Mała przestrzeń wielkich przeżyć
Ten teatr zrodził się w dalekiej Samarkandzie, założyła go pod nazwą Niebieskie Migdały Janina Kilian-Stanisławska. Teatr z Uzbekistanu przez Kraków trafił do Warszawy, tu zmieniał kilkakrotnie siedziby, by osiąść na stałe przed półwiekiem w Pałacu Kultury i Nauki. A teraz jubilat doczekał się wreszcie remontu. - Zespół wyjeżdża z "Kopciuszkiem" na festiwal do Hradec Kralove, a do teatru wkracza ekipa remontowa - cieszy się Jan Woronko, dyrektor Lalki. Odświeżona zostanie m.in. widownia, przemalowany hol i bufet. - Ostatni remont mieliśmy 11 lat temu, więc to już najwyższa pora. Liczę też, że w przyszłym roku uda się nam wymienić podłogi i wreszcie zamontować przy wejściu do teatru windę dla niepełnosprawnych - dodaje dyrektor.
Tutaj grano lat pięćdziesiąt
Tyle właśnie Pałac stoi
Tydzień w tydzień, miesiąc w miesiąc
Teatr dwoił się i troił
Lalka to teatr otwarty. Zaprasza reżyserów z Czech i Słowacji - tu spektakle robili m.in. Josef Krofta, Petr Nosalek, Ondrej Spisak, tu reżyserują twórcy znani ze scen dramatycznych - jak Maciej Wojtyszko czy ostatnio Łukasz Kos. Co dwa lata odbywa się w Lalce Warszawski Pałac Teatralny, do stolicy są zapraszane najlepsze spektakle dla najmłodszych z całego kraju.
Jaki będzie jubileuszowy sezon, jeszcze nie wiadomo. - Bardzo intensywnie nad tym pracujemy. Mam nadzieję, że nie zawiedziemy naszych widzów - mówi tajemniczo Joanna Rogacka, kierownik artystyczny teatru. Na pewno zjedzie tu z gościnnymi występami teatr z Czech.
A co jest największą siłą jubilata? Zespół! Panie i panowie w pracowniach, gdzie kształtu nabierają wszelkie pomysły wybitnych scenografów, oraz panie i panowie na scenie, gdzie swoje wizje przy ich pomocy realizują wybitni reżyserzy. A wszystkich łączy jedno: oni po prostu lubią pracować dla dzieci.
Śródtytuły pochodzą z tekstu jednej z piosenek ze spektaklu "Cuda w budzie, czyli Demo Teatru Lalka". Według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Szelachowskiego, z muzyką Krzysztofa Dziermy i scenografią Jerzego Kaliny, premiera w piątek, 17 czerwca.
|