| 2005-07-01, 09:00 Scena Letnia Lapidarium: Trebunie Tutki |
| Trebunie Tutki - foto via www.trebunie.pl |
Scena Letnia w Lapidarium to coroczny cieszący się dużą popularnością cykl koncertów plenerowych, odbywających się w samym centrum warszawskiej Starówki przy ul. Nowomiejskiej 6/8. Lapidarium to piękny dziedziniec Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy.
1-go lipca w ramach Sceny Letniej zagra znana i lubiana góralska formacja Trebunie Tutki. Początek koncertu o 19:30.
O zespole za www.trebunie.pl :
Trebunie-Tutki - to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która nic nie tracąc ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespól koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Płn.
Trebunie-Tutki jako jedyny zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce World Charts Europe Europejskiej Unii Radiowej.
Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnych instrumentach, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, tworzą NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, rozwijając i wzbogacając rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje. Kreują oryginalne polskie brzmienie. Chętnie eksperymentują z reggae, rockiem, techno i jazzem współpracując z producentem Włodzimierzem Kleszczem i z wybitnymi artystami, m.in. z jamajską grupą „The Twinkle Brothers", zespołami Adriana Sherwooda, kirgiskim „Ordo Sakhna", a także z rodzimymi muzykami: Krzysztofem Scierańskim, Michałem Kulentym, Krzysztofem Herdzinem, Katarzyną Gaertner, Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym i formacjami Włodzimierza Kiniorskiego.
Nie stronią także od innych form wyrazu artystycznego - na festiwal Kraków 2000 Krzysztof napisał scenariusz spektaklu „Góralskie Bronowice", którego premiera odbyła się w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie z udziałem aktorów Teatru Witkacego, chóru i tancerzy zespołu Skalni oraz orkiestry kameralnej Simfonietta Cracovia.
Biorą udział w filmach („Girl Guide" J. Machulskiego, „Nad wysokości", „Góralu czy ci nie żal", „Rozrywki rodzinne") i w programach TVP l, TVP 2, TV Polonia, TVN, ARD i ZDF.
Skład zespołu:
Ojciec - Władysław - absolwent krakowskiej ASP uprawiający malarstwo, rysunek, projektujący tkaniny, kompozycje, ścienne i witraże
Krzysztof - architekt i nauczyciel muzyki góralskiej,
Anna - artysta grafik i religioznawca,
Jan - absolwent lutnictwa w zakopiańskim Liceum im. Kenara, studiujący projektowanie ubioru w Krakowie,
mąż Ani - Andrzej Wyrostek - budowlaniec i lutnik.
Nagrody i sukcesy:
„W Sherwood", płyta powstała we współpracy z Adrianem Sherwoodem
źródło: Internet + własne zaangażowanie
|