| 2003-09-17, 13:37 Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce |
W dniach 20-21 września w Warszawie i na Mazowszu, odbędą się obchody Europejskiego dnia dziedzictwa.
Będzie można m.in. zwiedzić apartamenty królewskie w Zamku Królewskim w Warszawie, odwiedzić bezpłatnie galerie Sztuki Starożytnej, Średniowiecznej i Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie, a także obejrzeć wystawy "Królewskie Karety Jana III" i "Świat widziany przez dotyk i wyobraźnię" w pałacu w Wilanowie.
Na warszawskich Bielanach zwiedzający otrzymają zezwolenie na zwiedzenie niedostępnego zazwyczaj terenu wojskowego - Fortów Wawrzyszewskich.
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Czersku organizuje imprezę plenerową, w ramach której odbędą się m.in. walki rycerskie, zabawy plebejskie i prezentacja jedynej w Polsce maszyny oblężniczej.
"To już jedenaste z kolei obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce, organizowanych we wrześniu każdego roku z inicjatywy Rady Europy pod patronatem Unii Europejskiej. Pierwszy raz obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym kraju miały miejsce w roku 1993" - przypomniała Małgorzata Fokt-Willman z Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury podczas wtorkowej konferencji prasowej, zorganizowanej przez Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków oraz Ministerstwo Kultury.
W trakcie obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w jedenastu województwach Polski przez cały miesiąc będą odbywać się imprezy popularyzujące wiedzę o polskich zabytkach.
W tym czasie możliwe jest bezpłatne zwiedzanie wielu zabytkowych obiektów na terenie Polski. Organizowane są wycieczki po okolicy w celu odwiedzania szczególnie interesujących miejsc, koncerty, projekcje filmowe, a także konferencje popularnonaukowe i seminaria - poinformowała koordynator EDD w Polsce Monika Renard.
W pozostałych 10 województwach zaplanowano także liczne imprezy związane z dziedzictwem narodowym. W szczególnie aktywnej pod tym względem Wielkopolsce obchody EDD rozpoczęły się 6 września i potrwają do 12 października. W programie przewidziano zwiedzanie zespołu pałacowego w Pawłowicach oraz zamku średniowiecznego w Gosławicach, wizytę w kościele parafialnym w Kórniku i w synagodze w Lesznie.
"Po raz pierwszy Europejskie Dni Dziedzictwa koordynowane są w Polsce centralnie, przez Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, podporządkowany Ministerstwu Kultury" - zaznaczył podsekretarz stanu w tym resorcie Ryszard Mikliński.
Polska jest w tym roku jednym z 47 państw biorących udział w obchodach EDD.
|