www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2003-09-17, 13:19
W 320 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej - Wilanów jak Wiedeń
Zdjęcia: (Urząd Dzielnicy Wilanów)
"320 lat temu Jan III Sobieski zwycięstwem pod Wiedniem wywarł znaczący wpływ na losy ówczesnej Europy. W przededniu zmiany dzisiejszego oblicza Europy przypominamy to doniosłe wydarzenie, pamiętając, że od wieków Polska była aktywna w konstruowaniu "europejskiego domu". Dzisiejsza uroczystość to także hołd składany kawalerzystom Września 1939 roku, tak mężnie kontynuującym wspaniałe tradycje polskiej jazdy. Dziękujemy Wam za Wasze poświęcenie!"
- brzmiało przesłanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego do gości IX Święta Wilanowa. 13 września, w 320 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej władze dzielnicy zorganizowały Wielką Paradę Kawalerii.

Uroczystości rozpoczęły się rano w kościele św. Anny w Wilanowie. Mszę świętą w intencji jazdy polskiej z udziałem kombatantów celebrował ks. biskup polowy WP generał dywizji Leszek Sławoj Głódź. W homilii wzięli udział wojskowi, politycy, artyści. Po wyjściu ze świątyni czekały już na nich historyczne powozy, które w asyście husarii zawiozły gości na miejsce głównych obchodów.

Na Polach Wilanowskich na dostojników czekały już konne oddziały kawalerii Wojska Polskiego uzbrojone w lance i szable. Popisy zaczęli kawalerzyści z lat 30-tych pokazem musztry paradnej.
Największe wrażenie zrobiła jednak szarża husarii króla Jana III Sobieskiego. Ponad 20 kaskaderów ze Słupca i Wilczeńca, zaprawionych w bojach na planie filmu "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, uderzyło z impetem na szeregi janczarów. Po upozorowanym starciu, przyszedł czas na szarżę ułanów. W szyku bojowym wystąpiło ok. 100 jeźdźców, atakujących przy dźwiękach wystrzałów artylerii.
Na zakończenie pokazów kawalerzyści przedefilowali przed trybuną honorową.

W części artystycznej ok. 100 aktorów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego stworzyło wielkie historyczne widowisko z epoki króla Jana III. Król Sobieski zaśpiewał tenorem, a królowa Marysieńka sopranem.

Po części historycznej widzowie mogli odpocząć na Pikniku Kawaleryjskim. Przy współczesnych piosenkach w wykonaniu zespołu FOR SALE można było skosztować żołnierskiego jadła. W okolicznych punktach handlowych m.in. Poczta Polska sprzedawała okolicznościowy bilon i pieczątki, a Mennica Państwowa wybijała pamiątkowe monety.

Wesołe chwile przeżywali również najmłodsi - czekały na nich dmuchane zjeżdżalnie, moc zabawek, możliwość jazdy bryczką a przede wszystkim udział w grze terenowej "Odsiecz Wiedeńska", organizowanej przez harcerzy.



Wspaniały prezent przygotowali dla warszawiaków artyści z Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych - w wilanowskim hotelu "Mrówka" zaprezentowali kilkadziesiąt grafik, akwarel i fotografii poświęconych kresowym korzeniom rodu Sobieskich. Wystawę otworzył zastępca prezydenta Warszawy Władysław Stasiak. W uroczystości wzięli udział m.in. samorządowcy z Żółkwi (Ukraina), miasta w którym Jan III dorastał.
Wystawę można zwiedzać przez 2 tygodnie w hotelu "Mrówka" ul. Przekorna 33.


Tomasz Frątczak
Rzecznik prasowy
Dzielnicy Wilanów
m.st. Warszawy

dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting