www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2003-09-16, 09:59
Malarstwo Abstrakcyjne – Światło
Zapraszamy dziś na wernisaż Malarstwo Abstrakcyjne – Światło,
jaki odbędzie o godz. 19.00 przy ul. Krakowskie Przedmieście 41.

Wystawa Malarstwo Abstrakcyjne - Światło prezentuje zbiór 24 wyjątkowej klasy prac czołówki polskich abstrakcjonistów. Wezmą w niej udział: Helena Bohle Szacki, Jacek Dyrzyński, Andrzej Gieraga, Stefan Gierowski, Jerzy Grabowski, Dorota Grynczel, Aleksandra Jachtoma, Zbigniew Kamieński, Mieczysław Knut, Sławomir Marzec, Dariusz Mlącki, Andrzej Nowacki, Jan Pamuła, Adam Styka, Jerzy Treliński, Krzysztof Wachowiak, Apoloniusz Węgłowski, Stanisław Wieczorek, Tadeusz Wiktor, Ernest Zawada, Rajmund Ziemski. Biorą w niej także udział artyści zagraniczni: Andres Liden, István Haás i Eugenia Gortchakowa.
Galeria Art NEW media jest piątym miejscem w kraju gdzie wystawa zostanie zaprezentowana. Wcześniej ekspozycja odwiedziła znakomite galerie: Centrum Sztuki Współczesnej EL w Elblągu, Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Wystawa podejmuje zagadnienie światła we współczesnym malarstwie abstrakcyjnym. Problem światła nurtował artystów już od zarania sztuki, jednak w pełni świadomie, nadto bez „obciążenia” tematem czy anegdotą, podjęli go ponad sto lat temu wraz z narodzinami abstrakcji. Okazało się, że to ona właśnie najlepiej predysponowana jest do mówienia o świetle. Toteż artyści w dwójnasób chcą zgłębić jego tajemnicę: traktują światło (podobnie jak nauka) jako przedmiot czysto racjonalnych doświadczeń, lub ma ono dla nich znaczenie symboliczno – magiczne, a nawet metafizyczne. Na te aspekty zwraca uwagę wstępie do katalogu znakomity krytyk Bożena Kowalska: „Są tu tylko prace realizowane za pomocą farb na płaszczyźnie i w wielu z nich (...) jednym z głównych problemów zaprzątających myśl artysty jest światło. Część (...) należy do nurtu poetycko – magicznego, gdy większość reprezentuje postawę chłodno racjonalnych rozważań form i kolorów.”

Zagadnienie światła stało się dla malarzy abstrakcjonistów jednym z najważniejszych problemów. Jak podkreśla kurator wystawy Apoloniusz Węgłowski: „Miedzy światłem a wzrokiem istnieje ścisły związek. Światło fizyczne jest ściśle powiązane ze światłem świadomości, światłem rozumu i światłem wzroku. I pomimo, że jeden rodzaj światła jest fizyczny a pozostałe metafizyczne, pod pewnymi względami się nawzajem odzwierciedlają. Pod względem psychologicznym należy ono do najbardziej podstawowych i najsilniejszych doznań ludzkich. Jako czynnik aktywny wkracza do sztuki w naszych czasach dając początek nowym kierunkom artystycznym. Ten początek to wejście na scenę sztuki geometrycznej, w której światło jako konstrukt myślowy i fizyczny jest czynnikiem budowy obrazu...”

Galeria Art NEW media, Krakowskie Przedmieście 41,
17 - 30 września, godz. 11.00 - 18.00.
źródło: Warszawa Online
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting